Jakob Fuglsang heeft in de zestiende etappe van de Vuelta a Espana wederom een vlucht succesvol laten afronden. Op de laatste beklimming van de dag bleek de Deen de sterkste. Primoz Roglic kwam in het peloton nauwelijks in de problemen.
In plaats van een rustdag stond er op de maandag dit keer een lastige bergrit gepland. Na de slijtageslag van een dag eerder mochten de renners nogmaals drie zware cols bedwingen. Toch lieten veel renners zich niet kennen, want de etappe ging razendsnel van start. Veel renners probeerden aan te vallen, maar lang kwam er niemand weg.
Pas aan de voet van de eerste klim, de Puerto de San Lorenzo, gooide het peloton het slot even op de deur. Een kopgroep van negentien reed weg: Romain Seigle, James Knox, Remi Cavagna, Mark Padun, Jakob Fuglsang, Philippe Gilbert, Tao Geoghegan Hart, Thomas De Gendt, Niklas Eg, Imanol Erviti, Geoffrey Bouchard, Luis Leon Sanchez, Maximilian Richeze, Damien Howson, Amanuel Ghebreigzabhier, Nikias Arndt, Valerio Conti, Jonathan Lastra, Angel Madrazo en Fernando Barcelo. In het peloton bleef het onrustig.
Na de eerste schermutselingen nam Jumbo-Visma de controle in het peloton en deed dat voor de gehele eerste klim. Bouchard verschalkte Madrazo op de top voor de bergpunten, waarna in de afdaling een momentje van rust werd ingelast. Op de tweede klim gebeurde er weinig in het peloton en konden de koplopers uitlopen naar 7 minuten. Bouchard won opnieuw de bergsprint en Knox ging ervandoor in de afdaling van de tweede col. Hij werd weer teruggegrepen, maar het zorgde voor veel onenigheid, dat ook op het vals plat doorging.
Relatieve rust op Alto de Cubilla
Desondanks ging een bijna volledige kopgroep de slotklim op met een voorsprong van 9 minuten op het peloton. Cavagna nam de rol van knecht op zich en maakte een eerste schifting in de kopgroep. Erviti en de bergtrui van Madrazo waren als eerste het kind van de rekening. In het peloton bleef het relatief rustig, met de geel-zwarte brigade van Jumbo-Visma als ware heersers op kop van het peloton.
Op 9,5 kilometer van het einde was het Sanchez die als eerste een poging waagde. Er ontstond wat aarzeling in de kopgroep, maar Knox, Fuglsang, Geoghegan Hart en Brambilla sprongen toch op het wiel. De Spanjaard toonde zich een fantastische knecht door zich voor Fuglsang op kop te zetten. Hij rolde de rode loper uit voor een aanval van de Deen.
Het blauw van Astana verschijnt overal
Wat verwacht werd, gebeurde op zeven kilometer van de top. Fuglsang plaatste een versnelling en meteen was het grootste deel van de kopgroep gezien. Alleen Brambilla bleef in het wiel van de Astana-renner plakken. Blijkbaar was dit punt ter sprake gekomen in de teambespreking, want een kleine acht minuten later draaide de ploeg in het peloton ook hier de gashandel om.
Plots werd het op vier kilometer van het einde te zwaar voor Brambilla en reed Fuglsang alleen op kop. Nu was het Geoghegan Hart die solo in de achtervolging ging. In het peloton vlogen de grote namen er in rap tempo af: Esteban Chaves, Wilco Kelderman en Nairo Quintana spartelden allemaal achter het lichtblauw van Astana aan.
Toen brak het moment voor Miguel Angel Lopez aan om een aanval te plaatsen op het podium. Alsof het zijn schaduw was, sprong Tadej Pogacar op het wiel van Superman om de witte trui te verdedigen. Ook Primoz Roglic, Alejandro Valverde en Rafal Majka volgden soepeltjes. Marc Soler reed enkele meters voor hen uit, twijfelend wat hij moest doen.
Uiteindelijk bleek Fuglsang duidelijk de sterkste in de kopgroep. Niemand kwam nog in de buurt van de Deen, waarna hij soeverein naar de zege soleerde. Lopez bleef daarachter wat prikken, waardoor Valverde op een achterstand raakte. Roglic bleef ijzig kalm en posteerde zich in het wiel van de wereldkampioen. Hij maakte zich geen zorgen over de weggevlogen Colombiaan.
Ontwikkelingen in het algemeen klassement
Pogacar maakte zich wel zorgen en reed naar Lopez toe. De jonge Sloveen hijgt door zijn knappe klim nu nog Valverde in de nek, dus moest Soler het vuile werk opknappen. Movistar liep nog meer klappen op, want Quintana verloor zijn vierde plek in het klassement aan Majka. Kelderman behield ondanks pech zijn achtste stek.
Door zijn koele handelen is Roglic weer een stap dichter bij het binnenhengelen van de eindzege van de Vuelta. Na de rit volgt een rustdag, waarna er op woensdag een relatief vlakke etappe gepland staat. Daarna mag de kopman van Jumbo-Visma de punten op de i proberen te zetten.
Uitslag etappe 16 Vuelta a Espana
1. Jakob Fuglsang
2. Tao Geoghegan Hart +0.22
3. Luiz Leon Sanchez +0.40
4. James Knox +0.42
5. Gianluca Brambilla +1.12
6. Thomas De Gendt +2.09
7. Mikel Bizkarra +2.15
8. Amanual Ghebreigzabhier +2.21
9. Philippe Gilbert +2.32
10. Geoffrey Bouchard "
Klassement na etappe 16 Vuelta a Espana
1. Primoz Roglic
2. Alejandro Valverde +2.48
3. Tadej Pogacar +3.42
4. Miguel Angel Lopez +3.59
5. Rafal Majka +7.40
6. Nairo Quintana +7.43
7. Nicolas Edet +10.27
8. Wilco Kelderman +10.34
9. Carl Fredrik Hagen +10.40
10. Hermann Pernsteiner +12.05
Lees hier etappe 16 van de Vuelta a Espana terug: