Hoewel het qua parcours wellicht niet de meest enerverende koers in Vlaanderen is, zorgt Gent-Wevelgem toch met regelmaat voor een gigantisch spektakel. Eenieder die het gezien heeft zal zich met name de editie van 2015 nog herinneren waarin de renners letterlijk van de weg waaiden. Na een extreem zware koers was het uiteindelijk Luca Paolini die daar de laatste zege van zijn carrière wist te behalen. In de Leiderstrui blikt vooruit op Gent-Wevelgem. Historie Gent-Wevelgem
De eerste editie van
Gent-Wevelgem werd gereden in 1934. De organisatoren Gerard Margodt en Georges Matthys hadden voor die editie gekozen voor een juniorenwedstrijd en ook het jaar erna werd de wedstrijd nog alleen betwist door jongeren. In 1936 werd dan de allereerste editie voor volwassen gereden en niemand minder dan Gaston Rebry, de eerste echte Monsieur Paris-Roubaix, mocht als lokale held het startsein geven voor deze wedstrijd. Deze eerste editie werd gewonnen door Gustave van Belle.
Over Monsieurs gesproken die onlosmakelijk verbonden zijn aan wedstrijden, bij
Gent-Wevelgem zijn die maar moeilijk aan te wijzen. Een absolute recordhouder is er niet, maar er zijn wel meerdere renners die deze wedstrijd drie keer op hun naam wisten te schrijven. De eerste renner die drie zeges wist te behalen was Robert van Eenaeme, daarna wisten nog vijf renners dit kunststukje te herhalen en dat zijn zonder uitzondering grote namen in de wielergeschiedenis: Rik van Looy, Eddy Merckx, Mario Cippolini, Tom Boonen en Peter Sagan.
Laatste Winnaars Gent-Wevegem
2018: Peter Sagan
2017: Greg Van Avermaet
2016: Peter Sagan
2015: Luca Paolini
2014: John Degenkolb
2013: Peter Sagan
2012: Tom Boonen
2011: Tom Boonen
2010: Bernhard Eisel
2009: Edvald Boasson Hagen
Deelnemende ploegen Gent-Wevelgem
Alle achttien WorldTour-teams staan aan de start van deze 1.UWT-koers. Daarnaast zijn er zeven wildcards uitgedeeld; vier voor Belgische ploegen. Corendon-Circus heeft die vooral te danken aan de deelname van Mathieu van der Poel. Verder doen ook Wanty-Groupe Gobert, Sport Vlaanderen-Baloise en Wallonie-Bruxelles mee. Uit Frankrijk staan Cofidis en het Direct Energie van Niki Terpstra en Pim Ligthart aan de start. De deelnemerslijst wordt compleet gemaakt door Roompot-Charles.
Parcours Gent-Wevelgem
We praten allemaal wel over een sprint, maar dat is helemaal geen garantie meer de laatste jaren. Het parcours is de laatste jaren zwaarder geworden en herbergt ook dit jaar weer de nodige hindernissen. De officieuze start wordt om 11.08 uur gegeven in Deinze, alvorens de 251,5 kilometers officieel beginnen om 11.15 uur. De eerste 124 kilometer zijn redelijk vlak met slechts één korte kasseistrook, dus genoeg tijd voor een kopgroep om een ongetwijfeld forse voorsprong op te bouwen.
Na de eerste bevoorrading is het eigenlijk geen moment meer vlak tot diep in de finale. Het begint na 137 kilometer fietsen met de Catsberg en daarna volgen de klimmetjes elkaar in rap tempo op. De Kokereelberg, de Vert Mont en de Zwarte Berg kunnen de koers al in de vroeg stadium laten ontploffen. Gebeurt dat niet, dan kan de Zwarte Berg vanaf de andere kant daar alsnog voor zorgen.
Daarna moeten de favorieten die niet willen sprinten toch langzaam uit hun hok komen. Na 168 kilometer komt er met de Baneberg een volgend obstakel. Daarna volgen de Kemmelberg (met de gebruikelijke kasseien) en de Monteberg. Drie kasseistroken kort op elkaar en nog eens de Baneberg en de Kemmelberg bieden alle ingrediënten om aan te vallen.
De sprinters moeten vooral zorgen dat ze er bij de laatste keer Kemmelberg nog bij zitten, of in ieder geval niet ver weg zitten. Na de top hebben de verschillende ploegen dertig kilometer naar de meet om nog het één en ander te organiseren. Op soms heuvelachtige wegen zorgde dat uiteindelijk vaak voor een hergroepering en sprint met een uitgedunde groep, maar wie weet wat 2019 te bieden heeft...
Favorieten Gent-Wevelgem
Zoals bij veel wedstrijden in het hedendaagse wielrennen is het lijstje met kanshebbers eigenlijk gigantisch, het aanwijzen van echte favorieten is dan ook een behoorlijke uitdaging. Een ploeg die zoals wel vaker dit jaar zal beslissen welk type coureurs kans maken is Deceuninck-Quick-Step. Met Elia Viviani en Fabio Jakobsen hebben ze twee mannen aan de start staan die een sprint niet hoeven te ontlopen. Echter kan de ploeg er ook voor kiezen om de koers zwaarder te maken en in dat geval zullen Zdenek Stybar, Philippe Gilbert en Yves Lampaert zeker worden uitgespeeld.
Dylan Groenewegen leek na zijn zege in de Driedaagse Brugge-De Panne topfavoriet. Echter, de Nederlander is
ziek en start niet. Nu kunnen ook de kaarten van
Wout van Aert,
Mike Teunissen en
Danny van Poppel getrokken worden. Andere sterke sprinters aan de start zijn
Sonny Colbrelli, Arnaud Démare, Fernando Gaviria, Christophe Laporte, John Degenkolb en
Edvald Boasson Hagen.
Maar daarmee zijn we er nog niet. Laten we eens kijken naar de renners die géén sprint willen en dus de koers hard zullen maken van begin tot eind. Tiesj Benoot wil Lotto Soudal laten juichen en Oliver Naesen verkeert bij AG2R in bloedvorm. Peter Sagan en Greg Van Avermaet willen ook een zware koers, al kan eerstgenoemde ook winnen in een sprint. Van sommigen hebben we nog weinig gezien, maar misschien kunnen ze hier stunten: Michael Valgren, Jasper Stuyven, Magnus Cort, Sören Kragh Andersen en Gianni Moscon hebben er de kwaliteit voor. Team Sky stuurt ook nog Luke Rowe als kopman.
Naast Jakobsen en Groenewegen is er ook nog Nederlands succes mogelijk vanuit de vlucht of een mooie solo. Niki Terpstra wil dit jaar bewijzen dat hij het nog kan namens Direct Energie, maar veel ogen zijn ook gericht op Mathieu van der Poel. Het wonderkind won al GP Denain en lijkt dus klaar voor een nieuwe stunt. Mike Teunissen zal vermoedelijk in dienst rijden van Groenewegen, maar kan natuurlijk ook winnen als zijn sprinter moet lossen. En tot slot: Wat kan Lars Boom?
Een andere favoriet voor ogen die er niet tussen staat? Check onze deelnemerslijst. TV en tijden Gent-Wevelgem
Wie niets wil missen van de koers zit goed bij In de Leiderstrui, dat van start tot finish een liveblog bij zal houden. Voor beelden verwijzen we jullie daarnaast door naar Sporza, dat om 12.00 uur de vrouwen-wedstrijd uitzendt en om 13.30 uur (inclusief voorbeschouwing) ook naar de mannen gaat. De start wordt dus officieel gegeven om 11.15 uur. Tussen 16.15 uur en 16.45 uur wordt de finish verwacht, afhankelijk van de snelheid. (foto: Deceuninck-Quick-Step / Sigfrid Eggers)
Bram van der Ploeg (Twitter:
@BvdPloegg | e-mail:
[email protected]) en
Noud Verdonk