...
Vingegaard vs Pogacar in tijdritten: Wie van de twee heeft in het verleden het best gepresteerd?
Wielrennen

Vingegaard vs Pogacar in tijdritten: Wie van de twee heeft in het verleden het best gepresteerd?

Vingegaard vs Pogacar in tijdritten: Wie van de twee heeft in het verleden het best gepresteerd?

De Tour de France lijkt na twee weken koersen beslist te worden op enkele secondes. Waar de twee favorieten voor de eindzege, Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) en Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), bergop redelijk aan elkaar gewaagd blijken te zijn, zal de tijdrit op dinsdag beter inzicht geven wie de meeste kans maakt op de eindoverwinning in Parijs. In de Leiderstrui zet alle confrontaties van de twee uit het verleden op een rijtje!

Zo stonden de twee beste klimmers van de wereld al in 2018 tegen elkaar in een tijdrit. Het betreft hier een proloog van slechts twee kilometer in de Tsjechische Nations-Cup-koers GP Priessnitz spa voor beloften. De tijdrit werd hier gewonnen door Rasmus Tiller. Pogacar volgde op vier seconden als veertiende. Vingegaard kwam zeven secondes later over de streep, als 69ste. Geen tijdrit waar men echte conclusies aan kan verbinden, daar de tijdrit vijf jaar geleden plaatsvond en een stuk korter is dan de tijdrit die nu in de Tour op het programma staat (22,4 kilometer).

Het jaar nadien kwamen de twee elkaar tegen in de Ronde van het Baskenland, waar een soortgelijke tijdrit als nu in de laatste week van de Tour werd verreden. Wel was de afstand een stuk korter (11,3 kilometer). Vingegaard, die in deze Spaanse ronde nog niet voor een klassement reed, klokte de 43e tijd. Pogacar wist de achttiende tijd neer te zetten, wat hem uiteindelijk na zes dagen koersen een zesde plek in het algemene klassement opleverde.

Vlakke tijdrit ligt Pogacar beter, Vingegaard sneller omhoog

Toch zeggen deze resultaten nog vrij weinig. Vooral door het feit dat Vingegaard pas de laatste jaren zich echt heeft ontwikkeld als klassementsrenner en tijdrijder. Daarnaast zijn de meest recente uitslagen het meest representatief. Daarnaast is ook duidelijk in de uitslagen te zien dat beide coureurs de laatste zeven (van de negen) tijdritten, waarin het tweetal het ooit tegen elkaar opnam, uiterst serieus namen.

Vingegaard vs Pogacar in tijdritten: Wie van de twee heeft in het verleden het best gepresteerd?

Zo werden de vlakke ritten tegen de klok in de UAE Tour (2021, etappe 2), Tour de France (2021, etappe 5), Tirreno-Adriatico (2022, etappe 1) en de Tour de France (2022, etappe 1) in het voordeel van Pogacar beslecht. Enkel in de vlakke tijdrit van de Tour van 2021 (etappe 20) was Vingegaard sneller.

Zoals de voorbeschouwing op de tijdrit van In de Leiderstrui al laat zien, loopt de tijdrit verre van vlak. En daarin heeft Vingegaard weer het beste streepje voor. In de Ronde van het Baskenland van 2021 (etappe 1) en de laatste tijdrit van de Tour van vorig jaar was de Deen telkens net iets sneller dan de Sloveen. In die laatste tijdrit werd Vingegaard, nadat hij inhield om zijn ploegmaat Wout van Aert te laten winnen, tweede en Pogacar derde met een verschil van acht seconden. In het Baskenland was het verschil twee seconden groter.

Conclusie: het ligt wéér dicht tegen elkaar

Uit de eerdere tijdritten die de twee grootste kanshebbers voor de gele leiderstrui samen hebben gereden, blijkt dus dat Pogacar de meeste confrontaties wist te winnen, al waren dit wel confrontaties in vlakke tijdritten. Voor de tijdrit die daags na de rustdag staat geprogrammeerd heeft Vingegaard de beste papieren om als eerste aan de finish te geraken. Al was het verschil in heuvelachtige tijdritten nooit groot, de kopman bij Jumbo-Visma deed het wel altijd ietsje beter. Al was het ook in die ritten altijd weer een secondespel, net als in deze Tour.

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws