Het kwam begin oktober een beetje uit de lucht vallen, maar in Andorra gaan de allerbeste renners van 2025 toch echt nog één keer de strijd met elkaar aan. De zogenaamde Andorra Cycling Masters bieden Tadej Pogacar, Isaac Del Toro, Jonas Vingegaard en Primoz Roglic op zondag 19 oktober de kans om nog een verrassend toetje te nuttigen. Hoe serieus moeten we dat allemaal nemen?
Toen de organisatie op 29 september met een foto van Vingegaard op social media verscheen, wist niemand nog echt wat ermee werd bedoeld. Op dezelfde dag volgde een pamflet met Pogacar en Roglic afgebeeld, de naam van de wedstrijd en de oneliner: 'One ride. One Story. One Winner.' Ook werd Del Toro er nog los bij aangekondigd.
Op 1 oktober schreef de organisatie: 'Het aftellen is bijna voorbij.' Wielerfans wisten waarschijnlijk niet dat er afgeteld werd, maar de datum van 19 oktober werd gedropt, met iets meer duiding: 'Andorra wordt het toneel voor een historische showdown. Vier kampioenen, tegen elkaar, geen teams, geen excuses. Pogacar, Vingegaard, Roglic en Del Toro.'
Lees verder onder de video
Deelnemers stellen zich voor, organisatie legt concept uit
Er werd in de aankondiging gesproken van 'een meedogenloze tijdrit op de Coll de la Gallina', een klim van 11,7 kilometer aan 8,4 procent gemiddeld. Giulio Ciccone zette er op 18 juli van dit jaar de beste Strava-tijd neer van 37 minuten en 54 seconden. Verder op 19 oktober: 'een spannend stedelijk circuit in Andorra la Vella en Escaldes-Engordany' als decor van 'de ware meester van de bergen'.
'Ik zie jullie in oktober, laten we zien wat het is', sprak Del Toro uit. 'Ik kan niet wachten om weer in Andorra te zijn', lachte Vingegaard. Het officiële programma? De tijdrit begint op zondagochtend 09.00 uur vanuit Bixessarri, richting de top van de Coll de la Gallina. Net klaar van een dik half uur klimmen worden de vier deelnemers om 10.30 uur verwacht in Andorra la Vella voor de geneutraliseerde start.
Om 11.00 uur volgt het startschot op een circuit van 2,14 kilometer, waar 15 rondjes worden gereden richting de finish in Escaldes-Engordany. 'Snelheid, lef en de echo van de menigte', zo wordt het lusje omschreven. Al te lang zal het niet duren, want om 12.30 uur wordt de podiumceremonie al georganiseerd. Er staat zelfs een speciaal ontworpen trofee te wachten op de winnaar.
Winnaar in Andorra 'vooral symbolisch'
'Wielrennen heeft nieuwe ideeën nodig, en dit evenement is er daar één van. Ik weet zeker dat de fans er enorm van zullen genieten', zien we op de officiële homepage staan van het evenement, een quote van Vingegaard. Maar is het nu een soort criterium, waar vooral veel geld te verdienen valt? Is de winnaar op voorhand al bekend? Hoe serieus is dit allemaal?
Organisator Betim Budzaku zei bij Sporza: 'Als onze eerste editie een succes is, dan willen we volgend jaar hetzelfde event organiseren met andere renners. Remco Evenepoel zouden we er dan heel graag bij hebben. We willen meer dan het sportieve in beeld brengen', doelde hij op een documentaire die in december volgt.
Hoe de winnaar wordt bepaald? 'In het criterium zullen de renners op het einde van elke ronde sprinten voor de punten. De eindwinnaar wordt bepaald met een optelsom van de tijden in de klimtijdrit en de verdiende punten in het criterium. Gelukkig moet ik die rekensom niet maken. De winnaar is vooral symbolisch. We willen er vooral een spectaculaire wielershow van maken die via een docushow het grote publiek bereikt.'
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties