Voorbeschouwing Clasica Jaén 2026 | Pidcock en co waaien door de Spaanse gravelmodder

Wielrennen
zondag, 15 februari 2026 om 12:00
tom-pidcock
Gravel is hip en dus worden alle koersen waar een gravelstrookje in wordt gelegd, met open armen ontvangen in het peloton. Dat ondervindt ook de Clásica Jaén Paraiso Interior, Clásica Jaén in het kort. De Spaanse eendagskoers heeft indruk gemaakt met z'n parcours en dus kijken we uit naar editie 5.
De Clasica Jaén is nog een vrije nieuwe wedstrijd op de kalender, maar de organisatie mag toch al pronken met namen als Tadej Pogacar en Michal Kwiatkowski als winnaar op de erelijst. Ieder jaar schrijven grote namen uit het peloton zich in voor de eendagskoers en dat is nu niet anders.
Met z'n plek op de agenda, vlak voor de Ronde van de Algarve en Ruta del Sol, is de Clásica Jaén een ideale opwarmer voor veel klimmers en punchers, die bovendien van gravel houden. Vorig jaar won Kwiatkowski, maar met het onvoorspelbare weer en lastige parcours ligt alles nu weer open.

Praktische informatie Clasica Jaén 2026

In dit artikel
  • Laatste winnaars
  • Parcours, weer en tijden
  • Favorieten
  • TV-informatie

Laatste winnaars Clasica Jaén 2026

2025 Michal Kwiatkowski
2024 Oier Lazkano
2023 Tadej Pogacar
2022 Alexey Lutsenko

Parcours, weer en tijden Clasica Jaén 2026

De Clásica Jaén is zo'n typische, Spaanse eendagskoers, met een ruime aanloop en uiteindelijk een stevige finale op een lokaal circuit. De setting helpt sowieso mee, net als in grote broer Strade Bianche. De olijfgaarden rond Úbeda, een idyllisch landschap en punchy klimmetjes zorgen voor spektakel.
Omdat de politie streng was dit jaar en omdat de wedstrijd - in tegenstelling tot vorige edities - stabiel tv-beeld moet garanderen, moest de organisatie op zoek naar wat nieuwe oplossingen. Er ligt nog 154,2 kilometer klaar voor de renners, al was dat origineel 169.
De regenval in de winter in Spanje heeft echter ook het parcours voor de Clásica Jaén wat aangepast, dus blijft er 25 kilometer aan gravel tussen de olijfgaarden over, verdeeld over 6 in plaats van 10 geplande stroken. Dat mag de pret echter niet drukken!
Het eerste gravel dient zich aan na 80 kilometer fietsen, op de klim van Vandelvira (1,2 kilometer lang). Daarna beklimmen we de Mar de Olivos, onderdeel van een heel lange gravelstrook die op en af gaat. Dat geldt ook voor de Juancaballo, de top van een bollend strookje.
Na de 2,3 kilometer lange klim van de gravel-strook Santa Eulalia denderen we in licht dalende lijn over het gravel van San Bartolomé, om vanuit een iets andere hoek vervolgens nog eens de Mar de Olivos-strook te doen. Na deze laatste strook ligt de finish heuvelop in Úbeda
clasica-jaen
Weer
Het weer in Spanje heeft er al in diverse koersen voor gezorgd dat er koersen werden ingekort of zelfs afgelast. In start- en finishplaats Úbeda zal het maandag een combinatie van regen en harde wind (windkracht 3 á 4 uit het zuidwesten) zijn. Dat belooft...
Tijden
Start: 13.20 uur
Finish: rond 17.11 uur

Deelnemers en favorieten Clasica Jaén 2026

Zoals gezegd is de deelnemerslijst van de Clásica Jaén de laatste jaren steevast goedgevuld, en dat is in 2026 niet anders. Grote favoriet? Op papier Tom Pidcock, oud-winnaar van Strade Bianche en debutant in deze gravelkoers. De kopman van Pinarell0-Q36.5 toonde al vorm in de Ronde van Murcia.
Voor de uitdagers zoeken we eerst bij UAE Emirates-XRG, nu al jarenlang de grote slokop van het peloton. Marc Soler won rit 1 en het klassement in Murcia en is in vorm. Ook Tim Wellens, Benoît Cosnefroy en Jan Christen zijn kandidaten voor winst op maandag.
Movistar heeft met Roger Adrìa een mooie kopman, Bahrain Victorious komt met gravelspecialisten Pello Bilbao en Attila Valter op de proppen. Ook Matej Mohoric moet dit op een goede dag aankunnen. Bij Red Bull-BORA-hansgrohe rekenen ze op Giulio Pellizzari, maar schrijf ook man-in-vorm Maxim Van Gils en Gianni Vermeersch maar op.
Lees verder onder de foto
tom-pidcock
Tom Pidcock
Met Soudal Quick-Step hebben we nog één WorldTour-team niet gehad, maar The Wolfpack mikt met een piepjonge groep misschien ook niet op winst. Misschien komen andere outsiders wel uit de ploeg van Pidcock, op wie veel zal worden gelet. Mannen als Quinten Hermans en Milan Vader kunnen daar misschien van profiteren.
Vanuit het procontinentale circuit staan thuisploegen Caja Rural, Burgos Burpellet BH en Equipo Kern Pharma met nette teams aan het vertrek. En de Unibet Rose Rockets? Die spelen met onder meer Lukas Kubis ook een leuke ploeg uit.

Data powered by FirstCycling.com

Wie zijn volgens In de Leiderstrui de favorieten voor de Clasica Jaén 2025?

Topfavoriet: Tom Pidcock (Pinarello-Q36.5) en Tim Wellens (UAE Emirates-XRG)
Outsiders: Jan Christen en Benoît Cosnefroy (UAE Emirates-XRG), Maxim Van Gils en Giulio Pellizzari (Red Bull-BORA-hansgrohe) en Pello Bilbao (Bahrain Victorious)
Long shots: Marc Soler (UAE Emirates-XRG), Roger Adrìa (Movistar), Attila Valter (Bahrain Victorious), Gianni Vermeersch (Red Bull-BORA-hansgrohe), Quinten Hermans (Pinarello-Q36.5), Lukas Kubis (Unibet Rose Rockets)

TV Clasica Jaén 2026

De Clásica Jaén is zondag door de Olympische Spelen niet op Eurosport 1 te zien, maar de sportzonder ruimte wel Eurosport 2 en online betaalkanaal HBO Max in voor livebeelden vanaf 15.30 uur.
loading
Laatste Wielernieuws
Populair Wielernieuws
Laatste reacties

Loading