Column: Van der Poel die de Tour de France wint? Stop eens met overdrijven!

IDL-producties
woensdag, 03 april 2019 om 19:46
logo idltjpg
Heel wielerminnend Nederland, mij inclusief, staat op zijn kop. Al een tijdje eigenlijk, maar nu Mathieu van der Poel écht aan zijn voorjaarscampagne begint, zijn we niet meer te houden. De jongen wordt de hemel in geprezen, wordt genoemd als groot klassiekerwinnaar en we komen superlatieven tekort. Maar we moeten er niet in overdrijven.
We zijn gelukkig niet het enige wielerland dat van gekte niet meer weet wat het moet doen. In België hebben ze, als we onze zuiderburen mogen geloven, een toekomstig achtvoudig Tourwinnaar in huis in de persoon van Remco Evenepoel. Het verbaast me echter nog meer dat er mensen zijn die denken dat Van der Poel die Tour de France gaat winnen.
Ik zie het regelmatig (correctie: meer dan me lief is) in Facebook-comments, reacties op onze site en wielerfora, maar ook analisten en oud-wielrenners slaan helemaal door in het voorspellen van de toekomst van Van der Poel. Hij wint Roubaix! De Ronde! Lombardije! De Gold Race! Kan allemaal absoluut, maar de Tour de France... Really? Welkom terug op aarde: ain’t gonna happen.

Gewicht Van der Poel

Misschien wel de belangrijkste reden dat Van der Poel de Tour de France niet gaat winnen is zijn gewicht. Naar schatting weegt Van der Poel ergens tussen de 72 en de 75 kilo. Tegenover Colombiaanse springveren als Egan Bernal (60 kg), Nairo Quintana (58 kg) en Miguel Angel Lopez (65 kg), de broers Yates (58 kg), Romain Bardet (65 kg), Chris Froome (68 kg) en nog een hele rits renners, is Mathieu een blok beton op wielen. Sleep dat maar eens bergop en bergaf, drie weken lang. Hij zou misschien gewicht kunnen verliezen, maar dat zal dan zeker ten koste gaan van zijn prestaties in de klassiekers, in het veld en op de mountainbike. Dat zal hij de komende jaren dus zeker niet van plan zijn, lijkt mij zo.

Heeft Van der Poel een tijdrit?

Maar Tom Dumoulin en Geraint Thomas wegen toch ook rond de zeventig of net erboven? Ja, maar die mannen hebben een wapen tegenover die Colombiaantjes die in Zeeland bij windkracht drie de Oosterschelde in waaien: de tijdrit. Dumoulin is waarschijnlijk de beste tijdrijder, Thomas komt in de buurt. Van der Poel was bij de junioren een leuke tijdrijder, maar wat hij bij de grote mannen kan weet eigenlijk niemand.
Hij reed één keer op WorldTour-niveau een tijdrit. 54e in de Belgium Tour van 2014 en die was met zestien kilometer nog niet eens gek lang. Niet overtuigd. Daarbij komt dat de ploeg van Van der Poel zeker niet sterk genoeg zal zijn tegen de Sunweb-tgv, de Sky-trein en de Jumbo-machine als het aankomt op een ploegentijdrit.

Het karakter van Mathieu

We kennen Van der Poel allemaal als een frivole jongen. Hij vindt een ééndaagse koers waarin flink wat heuvels liggen al vrij saai. Zie je hem al drie weken lang geconcentreerd voorin in het peloton zitten om maar geen tijd te verliezen? Hij wordt na twee sprintritjes waarschijnlijk al gillend gek. Mathieu wil aanvallen, solo’s van driehonderd kilometer rijden, zijn rivalen pijn doen, bergop, bergaf of in de laatste kilometer voor de massaspurt. Het liefst 21 etappes lang. Als iemand weer zo’n kansloze ontsnappingspoging op de Champs-Elysées lanceert, is het Van der Poel. Er schuilt helemaal geen klassementsman in Matje, omdat het op de fiets nog een klein kind is die vooral plezier wil hebben.
Dat die aanvallen hem de bollentrui opleveren, is zeker niet ondenkbaar. Misschien zelfs het groen, al is dat iets minder logisch. Maar laten we klassementen rijden alsjeblieft overlaten aan Tom Dumoulin en Steven Kruijswijk. (foto: screenshot VRT)
Marijn van den Berge (E-mail: [email protected] / Twitter: @Marijnvdberge97 )
loading
Laatste Wielernieuws
Populair Wielernieuws
Laatste reacties

Loading