Voorbeschouwing Ronde van Polen | Indrukwekkende startlijst als Vuelta-generale

Voorbeschouwingen
zaterdag, 04 augustus 2018 om 8:05
logo idltjpg
Wie na de Tour de France in een zwart gat zit, hoeft daar in principe niet lang in te blijven hangen. Na de Ronde van Wallonië start op zaterdag 4 augustus met de Ronde van Polen een WorldTour-koers van formaat. Met de Vuelta om de hoek is het een wedstrijd waarin meerdere kopmannen zichzelf willen testen.

Historie Ronde van Polen

De Ronde van Polen is toe aan zijn 75e editie, een mooie mijlpaal. Waar er vanaf de oprichting in 1928 eerst vooral Poolse renners wonnen, daar werd de wedstrijd in de jaren negentig internationaler en bovendien een wedstrijd op prof-niveau. De laatste jaren staan er steeds meer grote namen aan de start, mede omdat er sinds 2005 een ProTour-label aan hangt. Sinds 2011 is de Ronde van Polen een WorldTour-koers.
In de rijke geschiedenis was er één Nederlander die erin slaagde om de meerdaagse koers te winnen. Pieter Weening hield in 2013 Ion Izagirre en Christophe Riblon achter zich. Vorig jaar was Dylan Teuns de verrassende winnaar van het eindklassement. De Belg van BMC bracht de gele trui naar de finish met twee seconden voorsprong op Rafal Majka en drie seconden voorsprong op Wout Poels. Ook Sam Oomen en Wilco Kelderman reden top-10. De witte trui wordt gedragen door de leider in het puntenklassement, de bergtrui is in Polen paars.

Laatste winnaars Ronde van Polen

2017: Dylan Teuns
2016: Tim Wellens
2015: Ion Izagirre
2014: Rafal Majka
2013: Pieter Weening
2012: Moreno Moser
2011: Peter Sagan
2010: Daniel Martin
2009: Alessandro Ballan
2008: Jens Voigt

Deelnemende ploegen Ronde van Polen

Als onderdeel van de WorldTour zijn alle achttien ploegen uit die 'competitie' present in Polen. Het veld wordt aangevuld met vier wildcards. Cofidis is de enige Franse gelukkige. CCC Sprandi Polkowice, Gazprom-Rusvelo en de nationale selectie van Polen zijn de andere drie teams.

Parcours Ronde van Polen

De Ronde van Polen bestaat uit zeven etappes en er is voor ieder wat wils. We gaan vlak finishen, er zitten heuvels en bergen in en dus zal aan het einde van de rit de sterkste renner op het hoogste schavot staan. Een overzicht:
Etappe 1, 4 augustus: Krakow - Krakow (136,1 km)
De eerste rit is een fijne binnenkomer. De rit is niet lang en leidt van Krakow terug naar Krakow. Onderweg liggen twee tussensprints en twee hobbeltjes van vierde categorie. Vervolgens zal het pak zich normaal gesproken opmaken voor een massasprint.
Etappe 2, 5 augustus: Tarnowskie Gory - Katowice (147,9 km)
De tweede rit is nog vlakker dan de eerste en slechts een dikke tien kilometer langer. Drie tussensprints zullen nog voor wat vermaak zorgen, maar ook hier geldt waarschijnlijk: Welke sprinter bindt de snelste benen onder in de massaspurt?
Etappe 3, 6 augustus: Stadion Slaski - Zabrze (140,8 km)
De laatste van drie kansen voor de snelle mannen ligt normaal gesproken in de derde etappe van het stadion Slaski naar Zabrze. Onderweg ligt nog een hobbeltje van vierde categorie, maar dat is veel te ver van de finish om iets mee te kunnen doen. Na twee tussensprints is het hier voor het laatst zo hard mogelijk sprinten geblazen.
Etappe 4, 7 augustus: Jaworzno - Szczyrk (176,6 km)
De klassementsmannen moeten drie dagen heel blijven en mogen dan in de vierde etappe aan de bak. na drie tussensprints gaan we maar liefst vier cols over van eerste categorie. De laatste top ligt op tien kilometer van de meet, alvorens we gaan dalen en op een muurtje finishen.
Etappe 5, 8 augustus: Kopalnia Soli - Bielsko-Biala (152,5 km)
De vijfde etappe is misschien wel iets voor de aanvallers, of gaan de klassementsmannen het hier uitmaken? Na twee beklimmingen van tweede categorie ligt de top van de laatste col van eerste categorie op dik dertig kilometer van de finish. Het is daarna heuvelachtig op een plaatselijk rondje.
Etappe 6, 9 augustus: Zakopane - Bukovina (129,9 km)
De kortste etappe ligt in de zesde rit klaar voor de renners, maar het belooft een pittige strijd te worden. Op een plaatselijk parcours gaan we vier keer een klim van eerste categorie over, vier keer een klim van de derde categorie en vier keer een klim van de tweede categorie. Het is geen meter vlak en na de laatste pukkel ligt nog een slotklim van drie kilometer tegen 6,5 procent te wachten. Bovenop is het in redelijk dalende lijn voor de laatste kilometer.
Etappe 7, 10 augustus: Bukowvina Resort - Bukowina Tatrza?ska (131,8 km)
De etappe waarin het klassement een eindwinnaar gaat krijgen en de man in het geel mag zich zeker nog niet rijk rekenen als hij hier als leider begint. Hij zal zes beklimmingen van eerste categorie moeten overleven. In de finale gaat het omhoog naar het Bukowina Resort, alvorens we weten wie de 75e editie van de Ronde van Polen wint.

Favorieten dagzeges Ronde van Polen

In de eerste drie etappes moeten we voor de dagzege op zoek naar snelle mannen. De elite rust nog uit van de Tour de France, waardoor de renner van het tweede of derde plan hun slag kunnen slaan. Jurgen Roelandts (BMC), Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe), Niccolo Bonifazio (Bahrain-Merida), Phil Bauhaus (Team Sunweb), Danny van Poppel (LottoNL-Jumbo), André Greipel (Lotto Soudal), Sacha Modolo (EF Education First), Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), Marc Sarreau (Groupama-FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) en Nacer Bouhanni (Cofidis) staan allemaal aan het vertrek. Van hen wonnen onder meer Hodeg, Ackermann, Van Poppel, Greipel, Bauhaus, Sarreau, Hagen en Bouhanni al één of meerdere ritten dit seizoen.
Voor de heuvelritten of aankomsten op steile muurtjes zijn er ook veel renners present die dit zonder klassementsambities moeten kunnen. Alessandro de Marchi (BMC), Michael Albasini (Mitchelton-Scott), Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Alexey Lutsenko (Astana), Jan Bakelants (AG2R), Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo), Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Rui Costa (UAE) en José Herrada (Cofidis) zijn mannen die graag in de vlucht zitten en die allemaal een naam hebben om het af te kunnen maken als ze de ruimte krijgen.

Favorieten klassement Ronde van Polen

Ook voor het klassement zijn normaal gesproken veel grote namen van de partij. Veel van hen hebbe de Vuelta op het programma staan, waardoor het maar de vraag is wie het achterste van zijn tong wil laten zien. Maar er zijn altijd mannen met eergevoel. Dylan Teuns zal namens BMC zijn zege van vorig jaar willen verdedigen en met Nicolas Roche heeft de ploeg zelfs een plan B. Quick-Step Floors heeft met Laurens De Plus een man die misschien wel vol voor de zege wil gaan als de benen daar zijn.
Daarna is het afwachten. Wat kunnen de grote drie van BORA-hansgrohe, met Davide Formolo, Emanuel Buchmann en Patrick Konrad, die allemaal een voortrekkersrol zullen willen in de Vuelta. Simon Yates zal na zijn ineenstorting in de Giro willen zien hoe het met de vorm is namens Mitchelton-Scott. Michal Kwiatkowski kan mogelijk zijn goede Tourbenen benutten en Movistar heeft met Richard Carapaz en Carlos Betancur twee mannen die vast en zeker vol gas gaan als de winst lonkt.
Ook Nederland is vertegenwoordigd, want Team Sunweb wil met Sam Oomen hoge ogen gooien. Bij LottoNL-Jumbo zien we George Bennett weer eens terug. Fabio Aru (foto) en Thibaut Pinot zijn qua naam misschien wel de twee grootste favorieten, maar allebei zijn ze bezig met een rentree na een dramatisch verlopen Giro. Ze willen zich ongetwijfeld testen, maar de Vuelta is het hoofddoel. Tot slot twee jonkies om in de gaten te houden, want Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) en Ben O'Connor (Dimension Data) toonden dit jaar al hun klimmersbenen.

TV en Tijden Ronde van Polen

Wie niets wil missen van de Ronde van Polen is bij Eurosport aan het juiste adres. De sportzender is er iedere namiddag live bij, want de etappes finishen laat. Ronde klok van 18.00 uur zijn er livebeelden, vaak van het laatste uur á anderhalf uur van de koers. Ook de Eurosport Player kun je hiervoor inzetten. (foto: UAE Emirates/Bettini Photo)
Bram van der Ploeg (Twitter: @BvdPloegg | e-mail: [email protected])
loading
Laatste Wielernieuws
Populair Wielernieuws
Laatste reacties

Loading