...
juan-ayuso
Wielrennen

Favorieten etappe 12 Vuelta a Espana 2025 | Met Angliru in het achterhoofd ruiken vluchters hun kans

juan-ayuso

Na de chaotische rit op woensdag hopen de renners donderdag in rustiger vaarwater te komen. Voordat de hoge bergen van Asturië worden bereikt, staat er nog een overgangsrit op de rol. In de Leiderstrui neemt je mee.

Parcours etappe 12 Vuelta a Espana 2025

vuelta-2025-etappe-12

De twaalfde rit start in Laredo. Dit stadje kent 11.000 inwoners, maar het Texaanse Laredo is hiernaar vernoemd. Die stad is met 240.000 inwoners veel groter, en is bekend van meerdere westernfilms en liedjes. Geen gunslingers in Spanje, al kunnen we wel zwaar geschut verwachten in het gevecht om de vlucht.

Het parcours lijkt zich mooi te lenen voor een lange ontsnapping, al hebben we dat wel eerder gezegd. De eerste 30 kilometer zijn overwegend vlak, maar vanaf Arredondo zal het flink stijgen. De Puerto de Alisas is niet heel steil (5,9% voor 8,6 km), maar daar zullen flink wat klimmers een sprong willen wagen om de vlucht van de dag op te zetten.

Een lange vallei zal de renners in westelijke richting brengen. Daar is het opnieuw vooral vlak terrein, met hier en daar een ongecategoriseerd heuveltje. Na de Alto de Hijas (3,1km aan 6,4%) ligt er een tussensprint in Barros, waarna de renners zich kunnen op maken voor de laatste beproeving van de dag. En dat is geen lieverdje.

Lees verder onder de foto!

vuelta-etappe-12

De Collada de Brenes is korter dan de eerste klim, maar wel veel steiler (7km aan 7,9%). Bovendien zijn er drie kilometer boven de 9% gemiddeld, met stukken tot wel 16%: het is af en toe echt flink steil. De top van deze klim ligt op 24 kilometer van de meet, en daar ligt meteen een bonificatiespurt: mocht de vlucht ingerekend zijn, kunnen we een flinke strijd bij de klassementsmannen verwachten. En zelfs al zijn er nog renners vooruit...

Een relatief linke afdaling eindigt op 16 kilometer van de meet, waarna het nog altijd vals plat gaat richting Los Corrales de Buelna. Het zou goed kunnen dat er weer een vluchter met de zege aan de haal gaat, maar als de klassementsmannen het op de heupen krijgen, kunnen we misschien flinke verschillen zien. Al werkt de Angliru van vrijdag waarschijnlijk wel als afschrikmiddel.

finale-12

Beklimmingen
41,4 km: Puerto de Alisas (8,6 km a 5,9%)
122,0 km: Collada de Brenes (7,0 km an 7,9%)

Tijden
Start: 14.00 uur
Finish: 17.22 uur

Weer etappe 12 Vuelta a Espana 2025

Een verrassend fris dagje in Spanje! Het kan in de ochtend zelfs nog een beetje nat worden, maar tijdens de droge middag wordt het niet warmer dan 22 graden. Een noordwestenwind zal de renners niet in de weg zitten, maar wel verkoelend werken. Al lijkt dat niet nodig te zijn.

Favorieten etappe 12 Vuelta a Espana 2025

Een dag als deze kan werkelijk alle kanten op. De laatste klim is zwaar genoeg om verschillen te maken. Dan kijken we naar de beste klimmers in de koers, en dan kijken we dus meteen naar Jonas Vingegaard. De kopman van Visma | Lease a Bike lijkt gewoon veel te sterk als het bergop gaat. De enigen die nog een beetje in de buurt kunnen blijven, zijn João Almeida (UAE Team Emirates - XRG) en Tom Pidcock (Q36.5).

Andere klassementsmannen die hopen op een goede dag zijn Giulio Ciccone (Lidl-Trek), Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale), Jai Hindley (Red Bull-BORA-hansgrohe) en Egan Bernal (INEOS Grenadiers). Maar het zit er dik in dat het in rit 12 niet voor de klassementsmannen zal zijn, met de Angliru die al in het achterhoofd rondspookt.

Lees verder onder de foto!

jay-vine

Daarom zijn er een heleboel vluchters die in dit parcours een perfecte kans zien. Jay Vine (UAE team Emirates - XRG) lijkt dan de te kloppen man: hij heeft al twee ritzeges in zijn broekzak. Maar wellicht is het nu voor ploegmaat Marc Soler of Juan Ayuso. Maar zij zullen ook nog wat extra's in de benen willen houden voor de rit van vrijdag.

Daarom kijken we naar de rasaanvallers die niet dat soort verplichtingen hebben. Movistar staat nog altijd droog, en hoopt met namen als Javier Romo, Pablo Castrillo en Jefferson Alveiro Cepeda indruk te maken. Carlos Canal is ook een naam om op te schrijven: hij is rap, maar heeft ook redelijke klimbenen. Hetzelfde geldt overigens voor jongens als Brandon Rivera (INEOS Grenadiers) en David Gaudu (Groupama-FDJ).

Jayco-AlUla kan mannen als Eddie Dunbar en Chris Harper vooruitsturen, terwijl XDS-Astana een hele rits aan kanshebbers heeft: volgens ons moet er vooral gelet worden op namen als Harold Martin Lopez, Sergio Higuita en Harold Tejada. Nog een hele lijst kanshebbers: Kevin Vermaerke (Picnic PostNL), Marco Frigo (Israel - Premier Tech), Bruno Armirail (Decathlon AG2R), Victor Langellotti (INEOS Grenadiers) en Jesús Herrada (Cofidis).

En dan zijn er nog rappe mannen die een heuvel over kunnen, met Mads Pedersen voorop. Of de Deen van Lidl-Trek het vanuit het peloton kan, valt te betwisten. Maar vanuit een vroege vlucht is de wereldtopper zeker kansrijk. Andere sterke snelle mannen zijn Fabio Christen van Q36.5, Orluis Aular van Movistar en Jake Stewart van Israel-Premier Tech.

Favorieten etappe 12 Vuelta a Espana 2025, volgens In de Leiderstrui

Topfavorieten: Marco Frigo (Israel - Premier Tech) en David Gaudu (Groupama-FDJ)
Outsiders: Mads Pedersen (Lidl-Trek, Jay Vine, Marc Soler, Juan Ayuso (allen UAE team Emirates - XRG) en Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike)
Long shots: ), Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale), Tom Pidcock (Q36.5), Harold Martin Lopez, Harold Tejada (beiden XDS-Astana), Victor Langellotti (INEOS Grenadiers), Pablo Castrillo, Javier Romo, Jefferson Alveiro Cepeda (beiden Movistar), Kevin Vermaerke (Picnic PostNL) en João Almeida (UAE Team Emirates - XRG)

Poll

Wie wint etappe 12 van de Vuelta?

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws