...
jake stewart Wielrennen
Wielrennen

Stewart verslaat onder andere Milan in vijfde Dauphiné-etappe met machtige sprint, Evenepoel in slotfase tegen de grond

jake stewart

Jake Stewart heeft op donderdag de vijfde etappe van het Critérium du Dauphiné weten te winnen. In een vermakelijke rit moest de beslissing uiteindelijk in de sprint vallen, waarin de Brit van Israel-Premier Tech uiteindelijk de snelste was. De leiderstrui van Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) kwam daarbij niet in gevaar, al viel de Belg wel in de slotfase.

In de door Evenepoel gewonnen tijdrit van woensdag hadden we de eerste echte verschillen gezien tussen de mannen van het algemeen klassement. Toch was het op donderdag de verwachting dat juist die heren hun kruit droog zouden houden. In de 183 kilometer lange vijfde etappe van Saint-Priest naar Mâcon waren wel wat heuvels opgenomen, waardoor de aanvallers toch aan zet leken te zijn. De vraag was echter ook of Lidl-Trek de boel zou willen controleren voor Jonathan Milan, de Italiaanse sprinter die eerder deze week al eens wist te winnen.

Meteen vanuit de start was het de Nederlander Enzo Leijnse (Picnic PostNL) die samen met Pierre Thierry (Arkéa-B&B Hotels) en Jordan Labrosse (Decathlon AG2R) versnelde. Het drietal mocht wegrijden van het peloton, waarna Bastien Tronchon zich bij het drietal wilde voegen. De Fransman van AG2R La Mondiale kwam in een chasse patate terecht, waarna het drietal vooraan verder uitliep. Zij kregen iets meer dan twee minuten voorgift.

Lees verder onder de tweet!

Peloton nadert, tweetal maakt oversteek

Toch kwam het peloton al snel dichterbij. Israel-Premier Tech en Lidl-Trek namen de achtervolging op zich, waarmee het pak de vluchters tot minder dan een minuut naderde. Dat was het teken voor Benjamin Thomas (Cofidis) en Thibault Guernalec (Arkéa-B&B Hotels) op een poging te wagen het gat naar het leidende drietal te dichten. Dat lukte al vrij snel, waardoor we een kopgroep van vijf kregen. Het peloton volgde echter op minder dan een minuut.

Evenepoel zag vervolgens Louis Vervaeke na een valpartij afstappen, terwijl ook Johan Price-Pejtersen (Alpecin-Deceuninck) afstapte tijdens de vijfde etappe. Intussen liepen de koplopers iets uit op het peloton richting de heuvelfase, waar vier gecategoriseerde klimmetjes op de rol stonden. In het begin van die heuvelachtige fase besloten Tobias Foss (INEOS Grenadiers), Mathieu Burgaudeau en Mattéo Vercher (TotalEnergies) te versnellen, maar ook zij kwamen in een chasse patate terecht.

Lees verder onder de tweet!

Nieuwe versnellingen op Franse heuvels, links en rechts vallen renners uit

Op het moment dat het drietal bijna werd ingerekend, trokken er andere renners in de aanval. Alex Baudin (EF Education-EasyPost), Gregor Mühlberger (Movistar) en Tobias Bayer (Alpecin-Deceuninck). Door het hoge tempo van de EF-Fransman moest Bayer al vrij snel afhaken, terwijl ook Burgeaudeau en Vercher niet meer mee konden. Intussen was Harold Tejada (XDS Astana), de nummer zeven van het algemeen klassement, afgestapt, nadat hij zijn vingers had bezeerd bij een valpartij.

Florian Lipowitz (Red Bull-BORA-hansgrohe) kende niet veel later een mechanisch probleem op een vrij ongelukkig moment, maar de Duitser kwam dankzij zijn teamgenoten weer snel terug in het peloton. Terwijl Baudin, Foss en Mühlberger een halve minuut achter de vijf koplopers reden, kende deze vijfde etappe een volgend slachtoffer. Pascal Ackermann, die zijn ploeg Israel-Premier Tech op kop had laten rijden om het in een sprint te laten uidraaien, ging tegen de grond en gaf er ogenschijnlijk snel de brui aan. De Duitser stapte in de auto en zo kwam er een einde aan zijn Dauphiné-avontuur.

Lees verder onder de tweet!

Lidl-Trek controleert, terwijl Alpecin-Deceuninck juist wil aanvallen

Met 46 kilometer te gaan kwam er een einde aan de poging van de drie achtervolgers, daar zij werden opgeslokt door het peloton. Daarin was het opnieuw Lidl-Trek die het tempo opvoerde, daar de Duits-Amerikaanse ploeg zijn zinnen had gezet op een sprint met Milan. Door het hoge tempo werden de aanvallers ook zeker niet gemotiveerd om iets te proberen, terwijl ook het gat naar de nog altijd stug door beukende koplopers langzaam maar zeker terugliep.

Op het laatste klimmetje van de dag waren het de mannen van Mathieu van der Poel die de kop overnamen, waardoor de alarmbellen in het peloton toch echt even afgingen. Evenepoel en ook zijn concurrenten Tadej Pogacar (UAE Emirates-XRG) en Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) zaten daardoor goed op de voorposten. Het tempo van Alpecin-Deceuninck bracht best wat renners in de problemen, terwijl vooraan Thierry de eerste was die moest lossen.

Lees verder onder de tweet!

Peloton razendsnel richting finish in Mâcon, aanvallers blijven lang vooruit

Het peloton naderde na dat laatste klimmetje de overgebleven koplopers heel snel, waarbij de dappere Leijnse al iets eerder dan zijn medevluchters werd ingerekend na een pittige dag in de ontsnapping. In het peloton kwam Louis Rouland van Arkéa-B&B Hotels nog hard ten val, waarbij de Franse formatie een hoop renners zag wegvallen voor de finale. In die finale liepen de hardrijders vooraan ook nog eens een heel klein beetje uit, waarbij het gat langere tijd rond de tien seconden schommelde.

Labrosse, Thomas en Guernalec gaven werkelijk waar alles, maar het drietal werd op iets minder dan twee kilometer van de meet toch echt ingerekend. Veel tijd om zich op te maken voor de sprint was er zodoende niet, al leek Lidl-Trek de timing keurig op orde te hebben. De mannen van de Duits-Amerikaanse formatie hadden hun trein prima op orde, maar het was Stewart die de verrassing van de dag werd. Met een machtige sprint won hij de vijfde etappe in deze Dauphiné, terwijl we iets daarvoor Evenepoel tegen de grond zagen gaan. De Belg reed de etappe wel uit en liep geen tijdverlies op.

Uitslag etappe 5 Critérium du Dauphiné 2025

Results powered by FirstCycling.com

iframe src="https://livetracker.helmuga.cloud/livetracker/criterium-du-dauphine/2025/05/nl/situation/" id="helmuga-situation" style="border: 0;width: 100%;">

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws