De voorbereiding op de Tour de France is in volle gang. Waar een deel van de sprinters naar de Ronde van Zwitserland is getrokken, starten Dylan Groenewegen en Caleb Ewan met hun sprinttreinen in de ZLM Tour. In een van de meerdaagse koersen die ons land aandoen zal Jumbo-Visma de laatste puntjes op de i willen zetten om in de Tour met de perfecte sprinttrein aan de start te staan. Historie ZLM Tour
De ZLM Tour zal dit jaar voor het eerst onder deze naam worden verreden. Sowieso heeft de wedstrijd in de geschiedenis met veel naamsveranderingen te maken gehad. In 1987 werd hij voor het eerst afgewerkt, onder de gevleugelde naam 'Driedaagse van Schijndel'. Na drie jaar werd dat veranderd in Teleflex Tour, onder welke naam acht jaar is gefietst. Via Ster der Beloften en Ster Elektrotour werd het in 2011 de Ster ZLM Tour. Dat was zo tot 2017. In 2018 is de wedstrijd niet verreden, en nu wordt er dus nieuw leven in geblazen onder de naam ZLM Tour.
Kijkend naar alle winnaars is het vooral Nederland dat de klok slaat. Vijftien maal ging de overwinning naar een landgenoot. België staat met zes overwinningen op de tweede plaats. De helft van deze Belgische overwinningen ging naar Philippe Gilbert, die daarmee recordhouder is. Hij is tevens de enige renner die meerdere keren op de hoogste trede van het eindpodium stond. Voor de Nederlanders is winst al weer een tijdje geleden. Lars Boom was in 2013 de sterkste, waarmee hij Sebastian Langeveld opvolgde. Die laatste won in 2007.
Laatste winnaars ZLM Tour
2018 niet verreden
2017 José Gonçalves
2016 Sep Vanmarcke
2015 André Greipel
2014 Philippe Gilbert
2013 Lars Boom
2012 Mark Cavendish
2011 Philippe Gilbert
2010 Adam Hansen
2009 Philippe Gilbert
Deelnemende Ploegen ZLM Tour
Dit jaar nemen vier WorldTour-ploegen deel aan de ZLM Tour. Het gaat om Lotto Soudal, Katusha-Alpecin, Team Sunweb en Jumbo-Visma. Verder wordt het veld aangevuld door Procontinentale en Continentale ploegen, waaronder de Nederlandse formaties Roompot-Charles en Monkey Town - A Block.
Parcours ZLM Tour
Het parcours bestaat uit een proloog en vier etappes in lijn.
Proloog, woensdag 19 juni: Yerseke-Yerseke (6,8 kilometer)
Op woensdag 19 juni wordt in een korte proloog bepaald wie de eerste leiderstrui in ontvangst mag nemen. Het is te kort om echt grote verschillen te maken, maar de eerste klap blijft een daalder waard. Win je hier tijd op de concurrentie, dan kun je in de waarschijnlijk beslissende derde etappe defensief koersen.
Etappe 1, donderdag 20 juni: Bredene – Heinkenszand (197,9 kilometer)
De eerste etappe in lijn loopt vanuit West-Vlaanderen via Zeeland ons land in. Het parcours is zo plat als een dubbeltje, dus lijkt het een dag voor de sprinters. Toch is er nog iets om rekening mee te houden. We rijden in Zeeland, dus de wind zal van zich willen laten horen. Eventueel kan dat voor pelotonbreuken zorgen, en daarmee voor tijdverlies.
Etappe 2, vrijdag 21 juni: Etten-Leur – Buchten (168,1 kilometer)
De tweede etappe vindt plaats in Noord-Brabant, waar de kans op wind minder groot is. Er wordt gereden van Etten-Leur naar Buchten, waar daarna nog tijd is voor twee plaatselijke omlopen. Het is weer erg vlak, dus vandaag mogen Groenewegen en co het waarschijnlijk weer uitvechten.
Etappe 3, zaterdag 22 juni: Buchten – Landgraaf (171,4 kilometer)
De derde etappe is een belangrijke. Er wordt gekoerst in het zuiden van Limburg, waar een hoop van de heuvels die bekend zijn van de Amstel Gold Race zullen worden aangedaan. Het is dus een dag voor de klassieke renners, de sprinters zullen het vandaag lastiger krijgen.
Etappe 4, zondag 23 juni: Eindhoven-Tilburg (170,1 kilometer)
Op de afsluitende zondag is het weer lekker vlak. We zijn terug in Noord-Brabant, waar gereden zal worden van Eindhoven naar Tilburg, de twee grootste steden van deze provincie. Toch gaat het vandaag niet alleen om de grote steden. Na 57 kilometer wordt het dorp aangedaan waar het voor deze ronde allemaal begon in 1987: Schijndel. Op wat rotondes na zijn er vandaag weinig echte hindernissen te vinden, dus zal dit zeer waarschijnlijk een sprint worden. Voor Groenwegen de laatste voor hij naar de Tour zal gaan.
Favorieten dagzeges ZLM Tour
Als we kijken naar de dagzeges, zijn het vooral de sprinters die hier dagzeges kunnen binnenhalen. Etappe 1, 2 en 4 zijn in principe etappes waar de sprinters het uit mogen maken, zo lang de wind geen roet in het eten gooit. De twee mannen waar we vooral naar kijken zijn zoals gezegd
Dylan Groenewegen en
Caleb Ewan. Toch doen er ook nog wel een aantal sprinters uit de tweede lijn mee.
Cees Bol is in principe de eerste bedreiger. Hij is dit jaar goed in vorm en heeft het vertrouwen van zijn Sunweb-ploeg. Verder zullen Marco Haller en Jens Debusschere allebei geïnteresseerd zijn de sprints voor Katusha-Alpecin af te werken. Timothy Dupont en Michael Freiberg zijn daarnaast ook nog aanwezig om zich in het sprintgeweld te mengen. In de derde etappe zal zoals gezegd waarschijnlijk het tijdverschil gemaakt worden, en de favorieten voor die dagzege zullen dus hieronder genoemd worden, bij de favorieten voor de eindzege.
Favorieten eindzege ZLM Tour
Voor de eindzege zijn we op zoek naar een renner die goed uit de voeten kan in de heuvels, en weinig tijd verliest in de proloog. Als we kijken in de line-up van Team Sunweb zien we vooral twee van de vier mannen die de Giro uit wisten te rijden voor die ploeg.
Jan Bakelants heeft in zijn carrière al bewezen een heuveltje te kunnen verteren, al lijkt hij niet meer op zijn top te zijn.
Jay Hindley daarentegen moet zijn top nog bereiken, en wil zich hier dolgraag bewijzen.
In de ploeg van Groenewegen zal de laatste man in de lead-out normaliter de naam
Mike Teunissen hebben. Als hij komende zaterdag een goede dag heeft, zal hij daar voor eigen succes kunnen gaan. Nederlanders met kans zijn er nog meer. Lars Boom ontbreekt wegens een rugblessure en daardoor is het misschien de beurt aan
Maurits Lammertink, zijn ploeggenoot bij Roompot-Charles. Natuurlijk is het ook mogelijk dat een sprinter de Limburgse heuvels overleeft. In principe heeft
Caleb Ewan daarvoor de beste papieren. Toch is het waarschijnlijker dat Lotto Soudal in de heuvels
Jasper De Buyst uitspeelt, om zo te proberen de eindzege binnen te halen.
TV en tijden ZLM Tour
De proloog wordt tussen 18:00 en 20:45 verreden, terwijl de rest van de etappes zal finishen rond 16:30. De eerste etappe wordt door Omroep Zeeland uitgezonden, en de proloog zal te zien zijn op omroepzeeland.nl. De laatste twee etappes worden door L1 Limburg uitgezonden. De derde etappe is helaas nergens te zien. (Foto: Proshots)