...
jonas-vingegaard
Wielrennen

Vingegaard plukt na Pogacar-test nu ook in Vuelta de vruchten van ietwat verrassende aanleg voor gewichten

jonas-vingegaard

Wie twee jaar geleden had gezegd dat Jonas Vingegaard op dag 2 van de Vuelta a España 2025 in een punchy sprint bergop de rit zou winnen, zou je voor gek hebben verklaard. Net als dat je voor gek zou zijn verklaard, als je twee jaar geleden had gezegd dat Vingegaard in staat was om alle explosieve demarrages in de Tour van 2025 van Tadej Pogacar te volgen. We hebben te maken met Vingegaard 2.0, een klimmer die tegenwoordig ook een explosie in de benen heeft, waar je bang van wordt. En daar ging In de Leiderstrui na de Vuelta-ritzege in etappe 2 met hem over in gesprek.

Vingegaard had altijd al een tenger bovenlijf en twee stevige bovenbenen eronder. Maar wie hem zondag de persconferentie-bus zag binnenstappen, zag toch nog net een beetje meer graniet in zijn gezicht en kuiten. Dat was natuurlijk in de Tour de France al zichtbaar. Vingegaard stelde voorafgaand aan die ronde dat hij sterker dan ooit was, dankzij een winter vol krachttraining, om zo de in 2024 verloren spierkracht in te halen. Die verloor hij in april van vorig jaar bij die vreselijke crash in de Ronde van het Baskenland.

Trots vertelde Vingegaard richting de Tour dat hij voor het eerst echt naar de sportschool was gegaan. Dat het hem iets meer gewicht had opgeleverd, maar dat hij daardoor wel sterker was dan voorheen. Dat konden we staven in misschien wel de meest explosieve openingsweek van de Tour ooit. Pogacar greep iedere heuvel aan om zijn rivaal te testen, maar Vingegaard brak nooit. Hij kon de Sloveen van UAE Team Emirates-XRG ook nergens kloppen, maar dat hij geen seconde verloor op Pogi's terrein, was een zege op zich.

Lees verder onder de foto

jonas-vingegaard
Jonas Vingegaard won etappe 2 in de Vuelta en pakte zo de rode trui

Vingegaard claimt dat hij meer spierkracht won dan misschien gepland

Over de precieze verhoudingen van spierkracht versus gewicht deed Vingegaard nooit concrete uitspraken. Totdat hij na de persconferentie op zondag nog twee vragen van In de Leiderstrui wilde beantwoorden, specifiek over zijn toegenomen explosiviteit. 'Na mijn valpartij van vorig jaar was ik veel spierkracht verloren, dus wilden we afgelopen winter de spieren weer helemaal opbouwen', herhaalde hij zijn woorden van voor de Tour. Woorden die zijn trainer Tim Heemskerk ook al had uitgesproken in het voorjaar.

Nieuw was de informatie die Vingegaard vervolgens gaf: 'Op een bepaald punt kwamen we erachter dat ik misschien wat meer spieren had gekweekt, dan dat ik in het verleden had.' Hij reageerde met een lach toen we hem een welgemeende 'Oeps' voor de voeten wierpen. Per ongeluk te sterk geworden? Natuurlijk was dat niet helemaal zo. 'Ik reageer kennelijk vrij snel op krachttraining', zei Vingegaard wel. Alle urenlange discussies over meer intensiteit in trainingen werden vervolgens genuanceerd. 'We hebben wel iets meer hoge intensiteit gedaan, maar dat was niets drastisch.'

Lees verder onder de foto

jonas-vingegaard

Vingegaard komt heel gretig over in Vuelta a España

De toegenomen spierkracht hielp Vingegaard in de Tour, maar vooral ook op dag 2 in de Vuelta. Twee jaar geleden had Vingegaard een dergelijke punchy aankomst nooit omcirkeld als potentiële winstkans, nu is die mindset veranderd. 'Daar heb je helemaal gelijk in. Toen we vanochtend opstonden, besloten we om niet mee te achtervolgen, maar ik had natuurlijk wel de hoop dat een andere ploeg dat zou doen, omdat ik dan een goede kans zou hebben op ritwinst. Het motiveert mij om voor ritzeges te kunnen strijden en dat we er nu al eentje hebben, is goed voor de hele ploeg.'

Het tekent de gretigheid, waarmee Vingegaard al sinds afgelopen donderdag in een eerste persmoment richting de Vuelta voor de dag komt. Bij Visma | Lease a Bike houden ze het in de gaten, maar was rit 2 misschien ook een statement richting de wielerwereld van de Deen? 'Niet per se hoor, het was meer dat als etappezege voor het grijpen ligt, dan laat je dat niet liggen. Ik wilde graag winnen toen dat mogelijk bleek te zijn. Na de Tour de France was ik gemotiveerd voor de Vuelta, dus wilde ik in een zo goed mogelijke conditie aan de start staan. Ik ben blij met hoe ik me voelde.'

Bram van der Ploeg (Twitter: @BvdPloegg | e-mail: b.vanderploeg@indeleiderstrui.nl)

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws