In een wereld waarin een 21-jarige Mexicaan in z'n tweede seizoen als prof al tweede werd in de Giro en 16 keer won, vergeten we bijna hoe speciaal het is wat al die andere toptalenten uit het profpeloton aan het doen zijn. Oscar Onley (23) vierde in de Tour de France, Paul Magnier (21) bleef maar winnen, Paul Seixas (19) derde op het EK... In Nederland zetten we daar Tibor Del Grosso tegenover.
Del Grosso werd in juli 22 jaar, een oudje dus! Gekkigheid natuurlijk, want de Nederlandse alleskunner reed in 2025 pas zijn eerste volledige wegseizoen tussen de profs in de WorldTour. De afgelopen jaren was hij vooral te zien in het veldrijden. In 2020 werd hij Nederlands kampioen junioren, in 2023 Nederlands kampioen beloften en afgelopen winter volgde het rood-wit-blauw bij de elite-categorie.
En dan te bedenken dat Del Grosso zijn crossen in het seizoen 2023/2024 nog vooral bij de beloften reed. Hij werd er wereldkampioen, won de Wereldbeker en deed dat een jaar later nog eens. Zijn Nederlandse titel bij de elites toonde alleen maar zijn potentie voor de komende jaren. Iemand die de beloftencategorie is ontgroeid, helemaal met een stevig wegseizoen in de benen.
Lees verder onder de foto
Alpecin-Deceuninck schuift Del Grosso al na één seizoen door
Op die weg ging het de afgelopen jaren eigenlijk net zo rap met Del Grosso als in de cross. Na zijn overstap van Metec-Solarwatt p/b Mantel naar de opleidingsploeg van Alpecin-Deceuninck in 2024 werd hij meteen Nederlands kampioen bij de beloften, zevende op het EK en achtste op het WK. Hij rook al meermaals aan de elite-categorie en maakte in de winter richting 2025 de overstap.
In de WorldTour-ploeg met Mathieu van der Poel en Jasper Philipsen kreeg Del Grosso meteen een uitdagend programma. Hij mocht zichzelf uitvinden in WorldTour-koersen als Parijs-Nice en de Ronde van Catalonië, maar deed meteen doodleuk mee om dagsucces. In Catalonië werd hij een keer derde en een keer tweede.
Na een heel knappe zesde plaats in Dwars door Vlaanderen kwam de eerste profzege van Del Grosso in de Ronde van Turkije. In de Ronde van Noorwegen werd hij vervolgens vijfde in het klassement. Vanaf de zomer bleef het goed gaan: vijfde in de Antwerp Port Epic, derde in Dwars door het Hageland, tiende in de Ronde van Denemarken en negende in de Renewi Tour.
Lees verder onder de foto
Druk zal (nog) groter zijn op Tibor Del Grosso
Del Grosso sloot zijn seizoen op de 'weg' vrijdag af in de Serenissima Gravel met een derde plaats. Op het WK in Zuid-Limburg reed hij lek en zat een topklassering er niet in. Hoe nu verder? Eerst even vakantie, daarna pakt Del Grosso de draad weer op in de cross, waar hij namens Alpecin-Deceuninck de elite-categorie onveilig zal gaan maken. Een startdatum is echter nog niet bekend.
De druk zal zonder meer (nog) groter zijn op een talent, dat de laatste jaren al werd vergeleken met Van der Poel, in de cross en op de weg. Inhoud, sterk, punchy, technisch... Er is nog een lange weg te gaan, maar 2025 toonde aan dat Del Grosso in zijn eerste volledige profjaar al verdomd dichtbij de mannen zit, die streden om zeges.
Toen In de Leiderstrui hem voor het EK vroeg naar de genoemde druk, haalde Del Grosso ook zijn schouders op. 'Het komt allemaal wel een beetje stapsgewijs hoor. Ik heb natuurlijk niet stilgezeten de afgelopen jaren en in de cross gaat het al langere tijd goed. De aandacht is alleen maar leuk en ook een soort bevestiging dat je goed bezig bent en tot één van de betere renners van Nederland behoort. Echt druk voel ik daar niet van.'
Bram van der Ploeg (Twitter: @BvdPloegg | e-mail: b.vanderploeg@indeleiderstrui.nl)
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties