Thymen Arensman heeft zaterdag op spectaculaire wijze de veertiende etappe van de Tour de France gewonnen. De Nederlander van INEOS Grenadiers vertrok op 37 kilometer van de meet en rondde een waanzinnige solo af, op een dag dat onder meer Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) en Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) uit de Tour stapten, en Tadej Pogacar (UAE Emirates-XRG) zich opvallend rustig leek te houden.
Zaterdag was het tijd voor het slotstuk van het Pyreneeëndrieluik. Vanuit Pau werden de renners naar de bergen gestuurd, waarbij het tempo meteen hoog lag. Heel wat renners probeerden het in de vlakke openingsfase, maar wegrijden lukte eigenlijk niemand. Heel even had een drietal een voorsprong van een halve minuut, maar ook zij werden weer teruggehaald.
Dat was allemaal in aanloop naar de tussensprint, die na 70 kilometer op de rol stond. Daarvoor zagen we Skjelmose al ten val komen. De Deen lag in zijn eentje op een vluchtheuvel en kon zijn weg na wat tijd met de koersdokter toch vervolgen. Voor hem stond er een heel lange dag in de achtervolging op het programma.
Op de eerste flanken van de Tourmalet, die meteen na de tussensprint kwam, zou het duidelijk worden dat ook Evenepoel een heel lange dag voor de boeg zou hebben. De Belg van Soudal Quick-Step moest na zijn mindere tijdrit van vrijdag al heel vroeg lossen. Daarmee leek er een einde te gaan komen aan de klassementsambities van Evenepoel.
Niet veel later zou het duidelijk worden dat het zelfs einde verhaal zou zijn voor de drager van de witte trui. Na wat irritaties richting de camera's, en ook nog een heel mooi gebaar richting een jonge fan langs de weg, stapte de Evenepoel in de auto. Hetzelfde lot was er voor Skjelmose, die er na zijn eerdere valpartij eveneens de brui aan gaf.
Lees verder onder de video!
Sterke groep rijdt weg op Tourmalet, UAE controleert
Intussen was er een groep van zo'n twintig renners weggereden op de Tourmalet. Met onder meer Arensman, Lenny Martinez (Bahrain Victorious), Ben O'Connor (Jayco AlUla), Sepp Kuss (Visma | Lease a Bike), Enric Mas (Movistar) en Tobias Halland Johannessen (Uno-X) was dat een behoorlijk sterke groep. Van veel samenwerking leek er echter geen sprake, waarna Martinez al ruim voor de top solo wegreed.
In het peloton was het UAE Emirates-XRG dat het tempo bepaalde. Daardoor ging het voor een hoop renners al vroeg te snel, daar het pak uitdunde tot zo'n 35 renners met nog iets minder dan 100 kilometer te gaan. Met een voorsprong van 3.35 minuten op het peloton kwam Martinez boven, terwijl de groep van zestien achtervolgers op een kleine twee minuten van de Fransman reed. Tijd voor de afdaling, die met de miezer en in de mist nog best link kon zijn.
In de afzink werd het een onoverzichtelijk zooitje, om het zo maar even te noemen. Wat wel duidelijk werd, was dat Martinez een heel stuk van zijn voorsprong kwijtspeelde door de lastige omstandigheden. De groep van zestien achtervolgers splitste achter de Fransman, waar Kuss samen met Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step) een voorsprong had genomen op die andere veertien aanvallers.
Lees verder onder de video!
Martinez krijgt gezelschap, Arensman blijkt ijzersterke benen te hebben
De niet al te lange Col d'Aspin volgde. Net na de top van die klim hadden Kuss en Paret-Peintre zich bij Martinez gevoegd, waardoor we een drietal vooraan hadden gekregen. De veertien achtervolgers hadden op dat punt een achterstand van een kleine twee minuten, terwijl het peloton 3.40 minuten achter het leidend drietal reed.
In aanloop naar de Col de Peyresourde zagen we vervolgens een schifting in de groep achtervolgers. Arensman, O'Connor, Johannessen, Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers) en Simon Yates (Visma | Lease a Bike) hadden zich losgereden van de rest, maar leken op de eerste stroken van de klim weer aan te gaan sluiten. Het verschil tussen het drietal op kop en de eerste achtervolgers was in ieder geval flink teruggelopen, tot zo'n 25 seconden.
Op de stroken van de Peyresourde kregen we een nieuwe kopgroep van zes: Martinez, Kuss, Paret-Peintre, Arensman, Rodriguez en Johannessen. O'Connor zat daar samen met Simon Yates en Einer Rubio (Movistar) niet ver vanaf, terwijl weer iets daarachter Emiel Verstrynge (Alpecin-Deceuninck) het lastig had. Arensman deed overigens veel kopwerk, waardoor de Nederlander dus vooral voor kopman Rodriguez leek te werken.
Schijn bedriegt, want het was Arensman zelf die op iets meer dan 36 kilometer van de meet versnelde. Hij kreeg Martinez en Johannessen met zich mee, waarna een nieuwe versnelling volgde. De INEOS Grenadiers-renner vloog er vandoor en liet iedereen zijn hielen zien. Binnen no-time reed Arensman een mooie voorsprong bij elkaar.
Lees verder onder de video!
Arensman bezig met ijzersterk nummer, komt peloton te laat?
Bovenop de Col de Peyresourde had Arensman anderhalve minuut voorsprong op zijn naaste belagers: Paret-Peintre, Rodriguez, Martinez, Rubio en Johannessen. In het peloton had Pogacar wellicht ook door dat het op deze manier niet zou lukken, daar het verschil met Arensman naar 3.30 minuten was opgelopen. Daarom ging Marc Soler op kop het tempo omhoog gooien, maar de Nederlander leek bezig met een ijzersterk nummer.
Simon Yates, Kuss en O'Connor hadden inmiddels weer aansluiting gevonden bij de vijf achtervolgers, maar zij kwamen met een achterstand van twee minuten op Arensman aan bij de voet van de slotklim. Het peloton had nog altijd een achterstand van meer dan drie minuten, waardoor het tempo flink hoog moest worden gelegd om de Nederlander terug te halen.
Voor Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike) was het tempo met nog meer dan veertien kilometer te gaan te hoog, waarna de Amerikaan loste. Dat terwijl ploegmaat Victor Campenaerts er wel nog aanhing. Het peloton bestond inmiddels uit niet meer dan vijftien renners, terwijl de achtervolgers achter Arensman zich niet gewonnen gaven.
Lees verder onder de tweet!
Seconde voor seconde, maar Arensman geeft niet veel tijd toe
Zo heel veel tijd was de Nederlander niet aan het toegeven op de groep met de gele trui, waardoor het er beter en beter uit kwam te zien. Met nog zeven kilometer te gaan besloot Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale) dan maar eens te versnellen. Met Johannessen werd, buiten Arensman, de laatste renner van de kopgroep gegrepen, terwijl de Nederlander met nog zes kilometer te gaan nog altijd 2.30 minuten voorsprong had op de groep der favorieten.
Met iets minder dan vijf kilometer te gaan was het Kévin Vauquelin (Arkéa-B&B Hotels) die moest lossen in de groep der favorieten, waarna het ook voor Ben Healy (EF Education-EasyPost) te snel leek te gaan. Het was echter nog altijd wachten op de versnelling van Pogacar, daar de kopbeurt van Adam Yates duurde en duurde. Gall had inmiddels een halve minuut voorsprong op de groep met de gele trui.
Het was - toch een beetje tegen de verwachting in - Jonas Vingegaard die de versnelling in zou zetten. De Deen van Visma | Lease a Bike kreeg Pogacar mee in zijn wiel, terwijl Florian Lipowitz (Red Bull-BORA-hansgrohe) ook weer aansloot. Een volgende versnelling van Pogacar koste de Duitser al snel daarna wel de kop, terwijl Vingegaard het daarna meteen weer probeerde. De wereldkampioen kon opnieuw mee.
Het duo Pogacar-Vingegaard kwam zodoende steeds iets dichterbij Arensman, maar de Nederlander leek absoluut niet stil te vallen. De renner van INEOS Grenadiers won op die manier een geweldige etappe, wat de grooste overwinning uit zijn carrière zou zijn. Daarachter kwamen won Pogacar de sprint om plek twee tegen Vingegaard, op een dag dat de Tour dus de witte truidrager zag uitvallen.
Uitslag etappe 14 Tour de France 2025
Results powered by FirstCycling.com
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties