Nog twee koersen en het zit er alweer op: het wielervoorjaar van 2025. Op zondag wacht met Luik-Bastenaken-Luik het vierde Monument van het seizoen, wat traditioneel vooraf wordt gegaan door de Waalse Pijl op woensdag. Op de Mur de Huy strijden de beste punchers c.q. klimmers weer om de zege, wat ongetwijfeld weer leuk en spannend gaat worden. In de Leiderstrui neemt je mee.
Jarenlang was de Mur de Huy hét jachtterrein van Alejandro Valverde, die de koers maar liefst vijf keer wist te winnen. Nadien was het drie keer Julian Alaphilippe en in 2020 Marc Hirschi, anno 2025 beiden koersend voor Tudor, die er met de overwinning vandoor gingen. In 2022 (Dylan Teuns), 2023 (Tadej Pogacar) en 2024 (Stephen Williams) zagen we 'nieuwe' winnaars op de erelijst van de Waalse koers.
Met name de editie van vorig jaar kunnen veel mensen zich nog wel heugen. Het peloton werd destijds compleet verrast door stevige regenbuien, die de gevoelstemperatuur tot aan het vriespunt dwongen. Vele coureurs stapten af, waarna Williams verrassend genoeg de sterkste bleek op de slotklim.
Praktische informatie Waalse Pijl 2025
- Woensdag 23 april 2025
- Deelnemers
- Klassering: WorldTour
In dit artikel
- Laatste winnaars
- Parcours, weer en tijden
- Favorieten
- TV-informatie
Laatste winnaars Waalse Pijl
2024 Stephen Williams
2023 Tadej Pogacar
2022 Dylan Teuns
2021 Julian Alaphilippe
2020 Marc Hirschi
2019 Julian Alaphilippe
2018 Julian Alaphilippe
2017 Alejandro Valverde
2016 Alejandro Valverde
2015 Alejandro Valverde
Parcours, weer en tijden Waalse Pijl 2025
Ook dit seizoen is het parcours van de Waalse Pijl aangepast om een aantrekkelijker wedstrijdscenario te creëren. Vorig seizoen koos de A.S.O. voor een extra lokale ronde, waardoor de Mur de Huy viermaal bedwongen moest worden in totaal. In ruil daarvoor werd de Cote de Cherave als inleiding geschrapt, maar die keert anno 2025 na een jaartje afwezigheid ook alweer terug in de wedstrij.
Starten doen we in Ciney. Na 15,4 kilometer staat het eerste echte obstakel op de rol met de Cote d'Yvoir (2,1 km a 6,0%), om vervolgens via Rochefort koers te zetten richting Huy. Na een passage bij de Cote de Petite Somme arriveren de renners na 130 kilometer voor een eerste maal aan de finish, waarna er na 168 kilometer nog een passage volgt. Gaan we daar mogelijk al vuurwerk zien?
Ten opzichte van vorig seizoen is de Cote de Cherave (1,3 km a 8,1%) dus weer terug, waardoor we in combinatie met de Cote d'Ereffe (2,1 km a 5,0%) een mooi inleidend stukje voor de Mur de Huy hebben waar de koers al eens open kan breken. Na 204 kilometer komen we voor een laatste keer aan de voet van de 1,3 kilometer lange beklimming, die aan 9,6 procent gemiddeld de hoogte ingaat.
'De aanloop naar de Mur de Huy is lastiger geworden dan eerdere edities, met de Cote d'Ereffe. En dat is geen gemakkelijke', zei Remco Evenepoel al. 'We kunnen het dus anders aanpakken en hopelijk kunnen we daar wat klaarspelen. We gaan Thibau Nys alleszins niet for free meenemen naar Huy, dus we gaan koers maken.'

Beklimmingen
15,4 km: Cote de Ver (1,4 km a 5,7%)
85,8 km: Cote de Petite Somme (1,2 km a 8,0%)
112,3 km: Cote d'Ereffe (2,1 km a 5,0%)
125,1 km: Cote de Cherave (1,3 km a 8,1%)
130,8 km: Mur de Huy (1,3 km a 9,6%)
149,6 km: Cote d'Ereffe (2,1 km a 5,0%)
162,3 km: Cote de Cherave (1,3 km a 8,1%)
168,0 km: Mur de Huy (1,3 km a 9,6%)
186,8 km: Cote d'Ereffe (2,1 km a 5,0%)
199,5 Cote de Cherave (1,3 km a 8,1%)
205,2 km: Mur de Huy (1,3 km a 9,6%)
Weer
Zo gek als vorig jaar lijkt het niet te worden, maar ook woensdag wordt er weer wat regen verwacht in Wallonië. Dit bij een temperatuur van 16 graden Celsius en amper wind.
Tijden
Favorieten Waalse Pijl 2025
Let op: de deelnemerslijst is nog niet officieel bevestigd, dus deze sectie is nog aan veranderingen onderhevig.
In de Amstel Gold Race kregen de wielerliefhebbers meer dan waar voor hun geld, maar hoe zit dat op woensdag in de Waalse Pijl? Tadej Pogacar bleek in Nederland dan toch te kloppen, maar op woensdag vindt hij met de Mur de Huy wel weer een inspanning die hem goed past. Na afloop van de Gold Race vertelde Pogacar wel dat hij zijn zinnen vooral op Luik heeft gezet en dat hij de Waalse Pijl vooral gaat gebruiken om de benen weer wat te openen na zijn inspanning op zondag.
Remco Evenepoel kwam ook net tekort in Zuid-Limburg, maar hij deed alvast weer extra vertrouwen op voor de komende koersen na zijn weekeinde met een overwinning in de Brabantse Pijl en tweede plek in de Amstel. De Belg van Soudal Quick-Step, die omringd wordt door onder meer Max Schachmann, Ilan Van Wilder en Mauri Vansevenant, wil ondanks het tonen van de nodige explosiviteit toch het liefst een lange finale. Op die manier kan hij sowieso zijn stempel drukken op de koers.
Wie won er zondag? Juist ja, Mattias Skjelmose! De Deen eindigde in 2023 nog als tweede in Huy en is dus ook zeker kanshebber, maar met Thibau Nys heeft hij wellicht een nóg grotere favoriet aan zijn zijde bij Lidl-Trek. ' ik moet realistisch zijn. Ik heb het al eerder gezegd en ik zal het nog eens zeggen: Als een iemand Tadej kan kloppen op de Muur van Hoei, is het Thibau. Als hij zijn dag heeft, is hij onze kaart. Maar wanneer ik tweede was na Tadej twee jaar geleden, was Giulio Ciccone vijfde. Dus is het is mogelijk om meerdere renners uit te spelen. Maar we rijden om te winnen, en Nys is de enige in het peloton die ik Tadej daar mogelijk zie kloppen', aldus Skjelmose na de Gold Race.

Iemand die ook goed uit de voeten moet kunnen in Huy is Tom Pidcock. De renner van Q36.5 startte vier keer eerder in de koers, waarbij hij een zesde plek als beste uitslag heeft en tweeemaal de finish niet haalde. Woensdag is hij 'gewoon' weer kanshebber, net als een deel andere mannen uit de achtervolgende groep van de Gold Race: Tiesj Benoot (Visma | Lease a Bike), Louis Barré (Arkéa - B&B Hotels), Ben Healy (EF Education-EasyPost), Quinten Hermans (Alpecin-Deceuninck) en Joe Blackmore (Israel-Premier Tech).
Bij Tudor liet Julian Alaphilippe letterlijk één glimp van zijn talent zien op zondag, terwijl Marc Hirschi er niet aan te pas kwam. Toch kunnen deze mannen teren op een goed track record in de Waalse koers. Ook zondag gevallen coureurs als Maxim Van Gils (Red Bull-BORA-hansgrohe), Kévin Vauquelin (Arkéa - &B Hotels), Cristian Scaroni (XDS-Astana) hopen de gevolgen van de Gold Race op het lichaam te kunnen beperken. Titelverdediger Stephen Williams is ook nog niet in orde.
Als 'nieuwe' namen zien we onder meer Daniel Felipe Martinez (Red Bull), Oscar Onley (Picnic PostNL), Lenny Martinez (Bahrain Victorious) Enric Mas (Movistar) en Lennert Van Eetvelt (Lotto) staan. Voor hen zou een mooie plek in de top vijf al top zijn, wat ook het geval is voor Mauro Schmid, Ben O'Connor, Michael Matthews (Jayco AlUla), Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), Ben Tulett (Visma | Lease a Bike) en Cofidis-coureur Alex Aranburu.
Wie zijn volgens In de Leiderstrui de favorieten voor de Waalse Pijl 2025?
Topfavoriet: Tadej Pogacar (UAE Emirates-XRG) en Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
TV Waalse Pijl 2025
Wie de Waalse Pijl woensdag live wil aanschouwen, zal moeten afstemmen op 'Home of Cycling' Eurosport, NOS of Sporza (VRT 1). Dit vanaf respectievelijk 14.30, 14.10 en 13.45 uur.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties