De Tour de France heeft de bergen achter zich gelaten, maar verkijk u ook niet op de twintigste etappe van Nantua naar Pontarlier. Deze doorkruist namelijk de Jura en is toch ook weer goed voor 2900 hoogtemeters, waarin heel veel renners niets meer te verliezen hebben. In de Leiderstrui neemt je mee!
Profiel etappe 20 Tour de France 2025
Vlakke ritten krijgen we niet meer in de Tour de France. Na de Alpen is er geen tijd voor rust, want naast de rit naar Parijs - waar de klim naar Montmartre het feest van de spurters kan verstoren - is de 20e rit echt vies lastig. Vanuit Nantua begint men naast een schitterend meer aan een heel vervelende heuvelrit.
Het klimmen begint vrijwel direct. Vanuit Saint-Germain-de-Joux begint de Col de la Croix de la Serra. Die is lang, maar niet steil (12,1 kilometer aan 4,1%). Na de afdaling gaat het meteen weer omhoog: de Côte de valfin is nog minder lastig, maar de weg blijft na de top nog een geruime tijd omhoog gaan. De eerste 50 kilometer kunnen zo een enorme strijd worden om de vlucht van de dag.
Lees verder onder de foto!
We blijven in noordelijke richting rijden: op het plateau na de tweede beklimming komt men een tussensprint tegen in La Chaux-du-Dombier. De strijd om de groene trui lijkt beslist, dus daar verwachten we geen ziedende spurt. Dan is het een lange, grillige weg in dalende lijn, helemaal tot Salins-des-Bains. Dan wacht echter de zwaarste klim van de dag.
Lang is die niet, maar de Côte de Thésy is met 4,5 kilometer en 9% gemiddeld wel een flinke kuitenbijter. De top van deze klim ligt op meer dan 60 kilometer van de streep: verwacht niet een solo vanaf deze puist, maar hier kan de koers zomaar eens gaan ontploffen.
Er is dan inmiddels een knik richting het oosten gemaakt, waar men in de buurt van Pontarlier komt. Vlak is het nooit: de weg blijft op en af gaan. De Côte de Longeville is de laatste gecategoriseerde klim (2,6 km aan 6%), maar ook daarna volgen er nog lastige stukken. Eenmaal in de finishplaats heeft men bijna 3000 hoogtemeters in de benen. Een loodzware dag, waar de vluchters alles moeten geven om een kans te maken.
Lees verder onder de foto!
Beklimmingen
45,1 km - Côte de Valfin (5,7 km aan 4,2%)
121,6 km - Côte de Thésy (3,6 km aan 8,9%)
160,1 km - Côte de Longeville (2,5 km aan 5,5%)
Tijden
Finish: ca. 16.20 uur
Weer etappe 20 Tour de France 2025
Geen droge start in Nantua. In de uitlopers van de Alpen zal het niet te warm zijn, maar er zal ook een buitje vallen. Naarmate de dag vordert en de koers richting het noorden beweegt, kan men ook onweer verwachten. De neerslag neemt toe, en in Pontarlier zal het niet een graadje of 17 zijn met flink wat regen. Waaiers hoeven we niet te verwachten: het zachte windje is vooral op de kop te voelen.
Favorieten etappe 20 Tour de France 2025
We verwachten geen klassementsstrijd, en de sprinters zullen het te moeilijk krijgen. Het zijn de aanvallers, de mannen met de grote motoren, die we vooraan zullen zien in de voorlaatste rit. Die lijkt wel gemaakt te zijn voor Wout van Aert. De Belg van Visma | Lease a Bike kan, wellicht met ploegmaats Tiesj Benoot en Victor Campenaerts, zijn ploeg aan een tweede ritzege in de Tour helpen, na het succes van Simon Yates op de Mont Dore.
Maar de concurrentie is sterk. Onder de Belgen moeten we rekening houden met Thibau Nys: de Lidl-Trek-renner was niet op niveau in de eerste week van de Tour, maar richting Carcassonne liet hij toch plots een prima niveau zien. Winnaar van toen Tim Wellens, maar types als Jasper Stuyven en Gianni Vermeersch maken eveneens kans in een rit als deze.
Genoeg over de Belgen: hebben de Nederlanders kans? Eerlijk: naast Pascal Eenkhoorn (Soudal Quick-Step), Thymen Arensman (INEOS Grenadiers), en Frank van den Broek (Picnic PostNL) zien we niemand die vandaag zou kunnen vlammen. Met krachtpatsers als Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility), Iván Romeo (Movistar), Mauro Schmid (Jayco-AlUla) en Axel Laurance (INEOS Grenadiers) mist de rest toch de nodige cilinders.
De Fransen zullen watertanden als ze kijken naar het parcours. Want wat kan men verwachten van Julian Alaphilippe (Tudor) en Romain Grégoire (Groupama-FDJ)? Dat tweetal is gemaakt voor grillige ritten als deze. Ook jongens als Valentin Madouas, Aurelièn Paret-Peintre en Louis Barré kunnen winnen. Alaphilippe kan bovendien rekenen op Marc Hirschi aan zijn zijde.
Maar de ploeg met de meeste kracht in de breedte is misschien wel EF Education-EasyPost. Normaal gesproken zouden we Ben Healy opschrijven, maar na zijn klassementsambities kijken we ook naar heren als Vincenzo Albanese, Kasper Asgreen, Alex Baudin, Neilson Powless én Harry Sweeny. Wat een weelde... Ook Bahrain Victorious kan mikken op meerdere mannen in Matej Mohoric en Fred Wright.
We mogen Quinn Simmons ook niet vergeten. Ploeggenoten Nys en Stuyven waren al genoemd, maar de Amerikaans kampioen kan - net als Lets kampioen Toms Skujins - uitstekend uit de voeten op dit terrein. Captain America gaat erbij zijn, schrijf het maar op! Andere kanshebbers: Simone Velasco (XDS-Astana), Joe Blackmore (Israel - Premier Tech) en Jhonatan Narváez (UAE Team Emirates - XRG).
Of wil Tadej Pogacar namens die laatste ploeg toch iets proberen? Er is een scenario te bedenken waarin verschillende mannen in de top tien elkaar gaan bestoken en dat het toch een zeer felle dag wordt in de Jura, zoals we in het verleden al eens zagen in voorlaatste etappes van de Vuelta a Espana. Mogelijk dat mannen die al wat verder staan, zoals Ben O'Connor (Jayco AlUla) en Kévin Vauquelin (Arkéa - B&B Hotels), ook nog ambities mogen koesteren.
Wie zijn volgens In de Leiderstrui de favorieten voor etappe 20 van de Tour de France 2025?
Topfavorieten: Quinn Simmons (Lidl-Trek) en Wout van Aert (Visma | Lease a Bike)
Outsiders: Jhonatan Narváez (UAE Emirates-XRG), Ben O'Connor (Jayco AlUla), Victor Campenaerts (Visma | Lease a Bike) en Julian Alaphilippe (Tudor)
Long-shots: Ben Healy, Harry Sweeny (EF Education-EasyPost), Frank van den Broek (Picnic PostNL), Tim Wellens, Tadej Pogacar (UAE Emirates-XRG), Romain Grégoire (Groupama-FDJ), Jonas Abrahamsen (Uno-X), Toms Skujins (Lidl-Trek), Thymen Arensman en Axel Laurance (INEOS Grenadiers)
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties