De loodzware laatste week van de Giro d'Italia is inmiddels ingeluid en dat betekent dat we er ook voor woensdag de klok op kunnen gelijk zetten dat het weer een lastige etappe wordt. Finishen doen we in Bormio, waar de Giro in 2017 voor het laatst arriveerde na de beroemde Tom Dumoulin poept in de gracht-rit. In de Leiderstrui zet uiteen wat we anno 2025 mogen verwachten!
Parcours etappe 17 Giro d'Italia 2025

Beginnen doen de heren om 12.50 uur in San Michele all'Adige, op 213 meter hoogte. Vanuit het vertrek is het nog heel even vlak, maar al snel begint de weg in Italië viesjes omhoog te lopen. Na tien kilometer loopt de weg drie kilometer aan 5,1 procent omhoog, waar de beter klimmende mannen die voor de vlucht willen gaan hun kans schoon zullen zien.
Niet dat het daarna afvlakt, zeker niet zelfs. Tot aan de tussensprint in Cles, na 23,5 kilometer, hebben de renners al meer dan vierhonderd hoogtemeters overwonnen en dat aantal loopt gestaag op tot aan de voet van de eerste categoriseerde berg. De Passo Tonale wordt na 58,8 kilometer aangevat, maar dan zitten we al bijna 1000 meter boven zeeniveau.
Voor we de top van de Tonale zien, dienen er 15,2 kilometer aan een gemiddeld stijgingspercentage van 6,0 procent opgefietst te worden. De eerste twee kilometer zijn tussen de vijf en zes procent, waarna het oploopt tot percentages richting de 9,0 procent. De laatste drie kilometer van de Tonale zijn niet meer dan tussen de drie en vier procent, dus het verschil moet daarvoor gemaakt worden.
Na de Tonale volgt een lange afdaling van 25 kilometer, waarna direct de Mortirolo opdoemt. De Mortirolo is natuurlijk een naam die klinkt als een klok, al dienen we er bij op te merken dat we hem niet van de zwaarste kant beklimmen. Al is dat in deze ook maar relatief: 12,6 kilometer klimmen aan 7,6 procent is niet voor de poes. De laatste drie kilometers zitten overigens in de dubbele cijfers.

Op de top van de Mortirolo moet er nog altijd 48 kilometer gereden worden, waarvan het eerste deel uiteraard in dalende lijn is. In Vermugo begint de weg wel weer vals plat omhoog te lopen, inclusief de Red Bull-kilometer aan de voet van een heuveltje van 1,9 kilometer aan 7,5 procent. Na dit obstakel trekt men over vooral vlakke wegen naar de voet van het laatste obstakel van de rit.
Le Motte is een heuvel die in het niet valt bij een Tonale of Mortirolo, maar is met zijn 3,1 kilometer aan 8,1 procent echt nog wel serieus lastig aan het einde van zo'n rit. Op de top is er nog negen kilometer te fietsen, welke vooral in dalende lijn gaat. Op 100 meter van de finish is er nog een scherpe bocht, dus mocht er een groepje zijn is daar vooraan zitten cruciaal.

Beklimmingen
69,6 km: Passo Tonale (15,2 km a 6,0%)
107,2 km: Passo Mortirolo (12,6 km a 7,^%)
146,1 km: Le Motte (3,1 km a 8,1%)
Tijden
Start: 12.50 uur
Finish: rond 17.30 uur
Weer etappe 17 Giro d'Italia 2025
Koud is het woensdag niet in Bormio, maar bij een temperatuur van 18 graden Celsius is er wel kans op regen en zelfs onweer in de bergen. De wind staat licht tegen na de Mortirolo.
Favorieten etappe 17 Giro d'Italia 2025
Na de etappe van dinsdag zijn de verhoudingen in deze Giro d'Italia natuurlijk voor een groot deel duidelijk. In de etappe naar de San Valentino zagen we dat er sprake was van twee klimmers die er toch wel bovenuit steken: Richard Carapaz namens EF Education-EasyPost en zeker ook de toch wel verrassend sterke Giulio Pellizzari van Red Bull-BORA-hansgrohe. En dat zouden zomaar eens elkaars bondgenoten kunnen zijn op woensdag, als ze er met name bij de ploeg van die tweede nog wat van moeten maken.
UAE Emirates-XRG kende zeker geen goede dag op dinsdag en dus is het een realistisch scenario om te denken dat andere renners en ploegen bloed ruiken. Normaliter zou deze woensdagetappe een kans kunnen zijn voor de vluchters, maar we gaan er nu toch wel meer vanuit dat de roze trui van Isaac del Toro woensdag onder helse druk komt te staan. Met een overgangsetappe op donderdag is daar ook alle ruimte toe voor mannen die sterk zijn in de derde week.
Dan hebben we het zeker niet alleen maar over Carapaz, maar ook over de mannen die verder staan. Simon Yates staat namens Visma | Lease a Bike nog altijd vóór Carapaz, terwijl Derek Gee (Israel-Premier Tech) ineens het gevoel zal hebben dat hij het podium van een grote ronde kan halen. Michael Storer (Tudor) is als pure klimmer dan ineens in de running voor een plaats in de top vijf, en zo heeft ieder zijn belangen.

Naast UAE Emirates-XRG moest ook Bahrain Victorious wat tijdsverlies met Antonio Tiberi en Damiano Caruso slikken richting San Valentino, al staan zij er nog relatief goed voor. Dat is niet het geval voor bijvoorbeeld Ayuso en Thymen Arensman, al heeft die tweede bij INEOS Grenadiers nog wel een Egan Bernal die zich uiteindelijk goed wist te plaatsen.
Kijken we iets verder, dan kan het ook zomaar zijn dat mannen van buiten de top tien pogingen gaan wagen. Max Poole (Picnic PostNL), Einer Rubio (Movistar) en Davide Piganzoli (Polti VisitMalta) behoren tot de mannen die niet veel te verliezen hebben, maar of ze ruimte zullen krijgen via een vroege vlucht? Dat verwachten we niet direct. In dat scenario kom je weer bij XDS-Astana-boys als Wout Poels, Lorenzo Fortunato, Christian Scaroni en Diego Ulissi uit, of ervaren krijgers van het kaliber Carlos Verona (Lidl-Trek) en Picnic PostNL-ancien Romain Bardet.
Mocht het tóch rustiger verreden worden, dan komen mogelijk ook types als Andrea Vendrame (Decathlon AG2R), Marco Frigo (Israel-Premier Tech) en misschien ook wel Wilco Kelderman (Visma | Lease a Bike) in aanmerking voor dagsucces.
Favorieten etappe 17 Giro d'Italia 2025, volgens In de Leiderstrui
Topfavoriet: Giulio Pellizzari (Red Bull-BORA-hansgrohe) en Richard Carapaz (EF Education-EasyPost)
Outsiders: Derek Gee (Israel-Premier Tech), Isaac del Toro (UAE Emirates-XRG), Michael Storer (Tudor) en Lorenzo Fortunato (XDS-Astana)
Long shots: Simon Yates (Visma | Lease a Bike), Romain Bardet, Max Poole (Picnic PostNL), Wout Poels, Christian Scaroni (XDS-Astana), Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Tom Pidcock (Q36.5), Egan Bernal (INEOS Grenadiers), Carlos Verona (Lidl-Trek) en Einer Rubio (Movistar)
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties