...
lenny martinez Wielrennen
Wielrennen

Van der Poel animeert, maar Martinez wint slotrit Dauphiné: Pogacar slaat aanval Vingegaard af en wint eindklassement

lenny martinez

Lenny Martinez heeft de achtste en laatste etappe van het Critérium du Dauphiné gewonnen. De Fransman van Bahrain Victorious bleef als enige renner over uit een sterke vroege kopgroep en wist zo als eerste aan te komen op het Plateau van Mont-Cenis. Achter hem had Jonas Vingegaard meerdere demarrages geplaatst, maar de Deen kwam niet van Tadej Pogacar af. De Deen mocht de tweede plek nemen, maar niet de eindzege: die was voor de Sloveen.

Tadej Pogacar had in de twee voorgaande ritten laten zien wie de baas is in Frankrijk. Met twee geweldige ritzeges gaf hij Jonas Vingegaard het nakijken en in de koninginnenrit van zaterdag verstevigde hij zijn leiding in het algemeen klassement. Had hij na twee loodzware ritten zin om voor de dagzege te gaan op zondag? Het zou overwinning nummer 100 betekenen. Maar de vluchters roken eveneens hun kans in de niet superlastige slotrit.

In de openingsfase lagen twee korte beklimmingen, en daar was het oorlog. Verschillende ontsnappingspogingen vonden plaats, en daar zagen we veel bekende namen. Mannen als Ben Healy (EF Education - EasyPost), Iván Romeo (Movistar) en Sepp Kuss (Visma | Lease a Bike) zaten zaterdag ook al in de vlucht. Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) zag een tiental renners vertrekken en wilde er nog naartoe. Dat lukte en dus hadden we 12 man vooraan.

Lees verder onder de Tweet!

Sterke kopgroep met Van der Poel, Kuss en meer

Van die koplopers stond Enric Mas (Movistar) het best gepositioneerd in het algemeen klassement. Andere namen die mee waren: Maxim Van Gils (Red Bull-BORA-hansgrohe), Tobias Foss (INEOS Grenadiers), Valentin Paret-Peintre (Soudal Quick-Step), Lenny Martinez (Bahrain Victorious), Bruno Armirail (Decathlon AG2R) en het Israel - Premier Tech-duo Jake Stewart en Alexey Lutsenko. Sterke mannen, en ze kregen na zo'n 30 kilometer koers de ruimte van het pak. Een late oversteekpoging van Julien Bernard (Lidl-Trek) mislukte.

De voorsprong groeide naar zo'n 4 minuten, maar Uno-X Mobility zag in Mas een gevaarlijke rivaal voor Tobias Halland Johannessen, die vijfde stond in het algemeen klassement. Zo werd de voorsprong kleiner en kleiner, alvorens men de Col de Beaune bereikte, een col van de eerste categorie. Mocht Van der Poel over die klim komen, had hij bij de tussensprint in Saint Michel de Mauriènne een mogelijkheid om de groene trui definitief over te nemen van Pogacar, die gelijk op punten stond.

Lees verder onder de foto!

Van der Poel solo door na tussensprint

Hoe ging de Nederlander van Alpecin-Deceuninck dat doen? Hij kon waarschijnlijk wachten op een sprint, maar dat is niet de stijl van Mathieu van der Poel. Hij demarreerde, kwam als eerste over de streep en stampte gestaag verder. Binnen no time had hij meer dan een halve minuut voorsprong op de tweede groep, waar natuurlijk in principe betere klimmers zaten. Het peloton volgde op 3 minuten, maar hadden die nog zin om de vluchters in te rekenen?

Ondertussen begon het te regenen. Natuurlijk kan Van der Poel uitstekend dalen en is hij niet vies van matig weer, maar hij liet ons schrikken met een bijna-crash. In het peloton werd het nerveus, en er vielen hier en daar gaatjes. Die werden gerepareerd, maar het was duidelijk dat de spanning hoog lag. Ondertussen had de groene trui al meer dan een minuut voorsprong op de achtervolgers. Zelfs op de Côte d'Aussois, de voorlaatste beklimming van de dag, verloor hij geen meter.

Lees verder onder de video!

Van der Poel gegrepen door achtervolgers voor slotklim

Was dan een sprookje mogelijk? Het zou lastig worden, want de klim over de Col du Mont-Cenis was niet voor de poes. Uno-X bleef het tempo maken in het peloton. In de vallei naar de slotklim ging het tempo bij de achtervolgers omhoog, en Van der Poel zag de bui hangen: hij liet zich terugzakken en begon met de rest aan de laatste beklimming van de dag. 1.30 minuten was het gat naar de favorieten, waar nog een man of 40 overbleven. Direct vond Van der Poel het daar welletjes: hij liet lopen.

Romain Bardet, die afzwaaide en een schitterende erehaag kreeg voor de start, deed het ook rustig aan. Vooraan was het echter oorlog: Kuss trok keihard door, en alleen Healy, Martinez, Van Gils, Paret-Peintre en Mas konden volgen. De favorieten zaten echter niet ver: het verschil was op de vroege flanken nog maar een minuut. UAE Team Emirates had de kop weer overgenomen, en dus kon het nog alle kanten op.

Lees verder onder de video!

Mas op zoek naar meer dan de etappezege

Vooraan demarreerde Mas, en het was duidelijk dat de Spanjaard ijzersterk was. Healy sprong mee, maar explodeerde. Martinez kon nog naar het wiel van de Movistar-kopman rijden, die geen enkel moment omkeek. De reactie kwam uit het peloton: Johannessen voelde de druk en versnelde. Uit de ontstane chaos ontstond een valpartij bergop, en het grootste slachtoffer was Paul Seixas. De piepjonge klimmer stond 6e in het klassement, en moest verder met een kapot stuur.

Mas stampte door en door aan kop, en Martinez had het maar al te lastig. Wellens hield het tempo heel hoog bij de favorieten, maar weer was het Johannessen die zelf de verantwoordelijkheid nam. De reactie kwam daarna van Remco Evenepoel, en direct zaten Evenepoel en Pogacar in het wiel. Lipowitz moest een gaatje laten, maar hij werd ondersteund door de teruggevallen Van Gils. Het gat werd daardoor niet heel groot, maar ook Evenepoel had ook nog een pion in de vorm van Paret-Peintre, die zichzelf op kop zet.

Lees verder onder de video!

Vingegaard probeert alles om Pogacar te lossen

Vooraan bleek dat Martinez een spelletje had gespeeld. Juist toen Mas een bidon aannam van een motard, sprong de jonge Fransman weg. De Spanjaard had geen antwoord. Daarachter sprong Vingegaard weg: Pogacar zat simpel in zijn wiel, maar Evenepoel kon niet direct mee. De favorieten gingen op en over de groep-Mas, waar Healy en Kuss waren teruggekeerd. Vingegaard had zo een mannetje over die zich kon leegrijden op de laatste flanken van de hoge Alpencol.

Martinez kwam als eerste boven, en moest nog 5 kilometer volhouden op het plateau. 45 tellen was zijn voorsprong op de twee tenoren, die wel goed bleven samenwerken. De dagzege was echter gevlogen: die ging naar Martinez. De sprint om plek twee werd gewonnen door Vingegaard, omdat de gele trui die niet betwistte.

Uitslag etappe 8 Critérium du Dauphiné 2025

Results powered by FirstCycling.com

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws